Slovakya: Göçmenleri alkışlayan ülkeler şimdi Schengen’i kapatmak istiyor Köylerinde mülteci istemeyen Hollandalılar Güvenlik Bakanı’na saldırdı

Slovakya Başbakanı Robert Fico, geçen yıl binlerce göçmene kapılarını açan bazı ülkelerin şimdi Schengen sınırlarını kapatmak için acil tedbirler aldığını söyledi. Bugünkü basın toplantısında Avusturya’nın Schengen anlaşmasını askıya alma kararını yorumlayan Slovakya lideri, “Göç kriziyle ilgili delilik devam ediyor. Bu deliliğin sonucu, daha önce böyle bir olasılığı kınayan bazı ülkelerin bugün attığı adımlardır. Göçmenler için kollarını en geniş şekilde açan ülkeler bugün Schengen’e karşı kararlar alıyor” dedi.
Hollanda’nın kuzeyindeki Oranje köyünde daha fazla mülteci istemeyen köylüler, Güvenlik ve Adalet Bakanı Klaas Dijkoff’a saldırdı. Hollanda Hükümeti’nin, yerel yönetimlerin itirazına rağmen köy ve kasabalara mülteci yerleştirme kararı, gerilime yol açıyor.
Kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 70’i Hollanda’ya mülteci akınına karşı. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV), “sınırları kapatalım” önerisi geniş kesimlerin desteğini alıyor. Haftalık 2 bin civarında sığınmacının geldiği Hollanda’da, hükümet, yerel yönetimlerin bu soruna ortak olmasını istiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook