Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde Müslüman düşmanlığı artıyor Sığınmacıları ‘dondurucu soğuk’ vuracak

Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde siyasilerin İslam karşıtı açıklamalarını artırmasının hemen ardından, tehdit iletileri alan ve saldırılara maruz kalan Müslüman azınlık büyük korku yaşıyor. Paris’te düzenlenen terör saldırıları Avrupa’da İslam karşıtı dalganın güçlenmesine kapı aralarken, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da mültecilere ve özellikle de Müslümanlara yönelik düşmanlık hızla artıyor. Kamuoyu araştırmalarına göre, her iki ülkede halkın ortalama yüzde 80’i Müslüman mülteci istemiyor.
Önceki gece Slovenya’da yağmur altında sınırların açılması bekleyen bin 800 mülteci, bu kış yaşanacak olan birçok donma vakasının habercisi oldu.
Kış mevsimi ve yabancı düşmanlığı mültecilere büyük darbe vuruyor. Soğukların gelmesiyle birlikte sığınacak yeri olmayan mülteciler büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Uzmanlar bu duruma acilen bir çözüm bulunamadığı takdirde ölümler yaşanacağı konusunda uyarıyor. Dün gece Slovenya’da 3 bin mülteci açık havada ve yağmur altında bekliyordu. Aynı durum Sırbistan ve Hırvatistan sınırında da yaşandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook