Dünyaca ünlü İngiliz aktör, Benedict Cumberbatch, ülkesindeki politikacıları mülteci krizine yaklaşımları nedeniyle ağır bir dille eleştirdiAvrupa kapıları kapadı, mülteciler Yunanistan’da sıkıştı

Dünyaca ünlü İngiliz aktör, Benedict Cumberbatch, ülkesindeki politikacıları mülteci krizine yaklaşımları nedeniyle ağır bir dille eleştirdi. Ünlü oyuncunun İngiltere’nin 5 yılda sadece 20 bin mülteci kabul edeceği yönündeki kararına oldukça tepkili olduğu belirtildi.
Sahneye koyduğu Hamlet oyunundan sonra konuşan Cumberbatch, “Ufukta hiçbir şey yoktu, sadece botlar ve can yelekleri vardı. Dünya vatandaşları olarak diyoruz ki, sizi görüyoruz ve en azından biraz yardım geliyor” dedi. Cumberbatch, Suriyeli mülteciler için başlattığı yardım kampanyası ile yaklaşık 230 bin dolar toplanmıştı.
Avrupa’ya göç yolu üzerindeki hemen hemen bütün ülkeler sınırlarını kapatınca Yunanistan’a sıkışan mülteciler için yeni mülteci merkezleri oluşturulmaya başlandı. Makedonya bir süredir sınırlarını mültecilere tamamen kapattı. Yunanistan ise bunun geçici olduğunu umuyor.
Avusturya’dan da mültecilerin Slovenya ve Hırvatistan’a geri gönderildiğine dair haberler geliyor. Bu arada mülteci akınını durdurmak isteyen Slovenya, Hırvatistan sınırına asker konuşlandırdı. Slovakya ise mülteci akınını kesmek amacıyla Avusturya ve Macaristan sınırlarını kapatmak için hazır durumda olduğunu açıkladı. Artık Sırbistan’ın, Suriye’den gelen mültecilerin bir kısmını da “Siz Suriye’nin savaş bölgesinden gelmiyorsunuz” bahanesi ile kabul etmemeye başladığına dair haberler de var.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook