afganistan-bm-abd

BM: Afganistan’da insani felaket kapıda

BM, Afganistan’da insani felaket kapıda uyarısı yaptı

ABD, Başkan Joe Biden’ın talimatıyla işgal ettiği Afganistan topraklarından tamamen çıkma kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde de son Amerikan askerinin bölgeden çekilmesiyle ABD’nin Afganistan’a karşı savaşı bitmiş oldu. Ancak özgürlük getirme vaadiyle Afganistan’a giren ABD’nin geride bıraktığı sadece yıkımdı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin Afganistan’dan çekilme ve tahliyeleri tamamlaması ile Taliban’ın ülkede kontrolü tamamen ele almasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Guterres, ülkede yaşanan insani duruma dikkati çekti. BM Genel Sekreteri Guterres, Afganistan’da derinleşen insani ve ekonomik kriz ile temel hizmetlerin tamamen çökme riskinden derin endişe duyduğunu belirtti. “İnsani felaketin kapıda olduğu” uyarısında bulundu. Guterres, Afgan nüfusunun neredeyse yarısının, yani 18 milyon kişinin, insani yardıma muhtaç olduğunu belirtti. ”Her üç Afgandan biri, bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor” diye konuştu.

afganistan-bm-abd
BM, Afganistan’da insani felaket kapıda uyarısı yaptı

Afganistan’da halk yardıma muhtaç

Guterres, Afgan çocuklarının yarısından fazlasının gelecek yıla kadar aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmasının beklendiğine dikkati çekti. Guterres, ”Halk, her geçen gün temel hizmetlere erişimi kaybediyor. İnsani bir felaket kapıda” uyarısı yaptı. Ayrıca Afgan halkının şu an her zamankinden daha fazla uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Guterres, ülkedeki şiddetli kuraklık ve yaklaşan sert kış koşulları nedeniyle daha fazla gıda, barınma ve tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulacağını belirtti. Afganistan’daki tüm taraflara güvenli ve engelsiz insani erişime izin vermesi çağrısı yaptı. Öte yandan Guterres, gelecek hafta Afganistan’daki acil insani ihtiyaçları açıklayacaklarını belirtti. Uluslararası topluma da Afgan halkına en karanlık günlerinde finansal destek sağlamaları çağrısında bulundu.

Biden: Afganistan’da 200 ABD vatandaşı var

ABD Başkanı Joe Biden ülkesinin Afganistan‘dan çekilmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 200 ABD vatandaşının Afganistan’da kaldığını söyleyen Biden, gelmek isteyen ABD vatandaşlarına yardımcı olacaklarını söyledi. Biden, “Sonuç olarak Afganistan‘dan ayrılmak isteyen ABD‘lilerin yüzde 90’ını tahliye ettik. Kalanlar için son bir tarih yok. Çıkmak isterlerse onlara yardım edeceğiz. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, her Amerikalı ve Afgan müttefikin güvenli çıkışı için diplomatik çabalarını sürdürüyor” diye konuştu. Biden ülkeden çıkarılan Afganlara dair ise “Dünya tarihinde hiç bu kadar sayıda kişi bir ülkeden çıkarılmamıştı. Biz bunları risk alarak yaptık” dedi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook