Afganistan çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri

UNICEF: Afganistan çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri

UNICEF Afganistan Temsilcisi Herve De Lys, Afganistan’da yaklaşık 10 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğunu söyledi. De Lys, “Afganistan şu an çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri” diye konuştu. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Afganistan Temsilcisi Herve De Lys, Afganistan’ın başkenti Kabil’den video konferans ile basın toplantısına katıldı. De Lys, toplantıda ülkede yaşanan krizde en fazla bedeli çocukların ödediğini belirtti. Ayrıca çocukların silahlı gruplarca kullanıldığı yönünde haberler aldıklarını ifade etti. Sadece bu yıl 550 çocuğun çatışmalarda öldüğü 1400’den fazla çocuğun ise yaralandığını dile getirdi. De Lys, çocuklara onları ömür boyu felç bırakacak çocuk felci ya da hayat kurtaran diğer aşıların yaptırılmadığını açıkladı.

afganistan-cocuk-unicef
Afganistan çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri

Çocuklar yetersiz besleniyor

De Lys, çoğu çocuğun yetersiz beslenmeye maruz kaldığını anlattı. “Afganistan şu an çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri” ifadelerini kullandı. De Lys, AA muhabirinin UNICEF’in dün ABD’nin Kabil’de DEAŞ-Horasan örgütünü hedef alan hava saldırılarında 7 çocuğun öldüğü yönündeki haberleri doğrulayıp doğrulayamayacağına ilişkin sorusuna ise “7 çocuğun öldüğünü anlıyoruz” yanıtını verdi. Kız çocuklarının eğitiminin kesintiye uğrayıp uğramadığına ilişkin ise De Lys, Taliban ile görüştüklerini ve şu ana kadar kız çocuklarının okula gitmesinin engelleneceğine dair bir emare görmediklerini açıkladı.

Afganistan’da çocuklar için harekete geçilmeli

Uzmanlar, ABD’nin 20 yıl süren Afganistan işgalinde, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR), çocuklara ve kadınlara yönelik hiçbir somut çalışmada bulunmadığını belirterek, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) başta olmak üzere uluslararası STK’leri acilen harekete geçmeye çağırdı. Afganistan’ı istikrar getirme vaadiyle 2001’de işgal eden ABD, ülkeyi tam bir kaosa sürükledi. 38 milyon nüfusun yaklaşık yüzde 54’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Birleşmiş Milletlerin 2009-2019 yıllarını kapsayan istatistiklerine göre Afganistan’da sivil ölümlerin sayısı 111 bini geçti. Ağustos 2021’de yayınlanan BM “Silahlı çatışmalar ve çocuklar” raporuna göre ise son iki yılda Afganistan’da binlerce çocuk öldürüldü. Çocuk ölümlerinin, yaralanma ve kayıpların yüzde 46’sından silahlı gruplar ve Taliban’ın, yüzde 35’inden ise hükümetin sorumlu olduğu kaydedildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook