AB’den Yunanistan’a mülteci ültimatomuAtina, sığınmacılar için Yunanistan’a acil yardım yapılmazsa AB-Türkiye Zirvesi’nde alınacak kararları onaylamayacağını açıkladı

AVRUPA Birliği, göçmen ve mülteci akını konusunda üzerine düşeni yapmadığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefinde olan ve sınır kontrolü konusundaki yükümlülüklerini ciddi şekilde ihmal ettiği öne sürülen Yunanistan’a durumu düzeltmesi için üç ay süre tanıdı.
AB Komisyonu geçen ay sonunda yayımladığı bir değerlendirme raporunda Yunanistan’ın ek önlemleri devreye sokmak zorunda kalacağının ilk sinyalini vermişti. AB ülkeleri de Komisyon’un raporu doğrultusunda hareket ederek Yunanistan’ın önlem almasını talep etti.
Yunan hükümeti, Avrupa Birliği’ne rest çekti. Atina, sığınmacılar için Yunanistan’a acil yardım yapılmazsa AB-Türkiye Zirvesi’nde alınacak kararları onaylamayacak. Sığınmacı krizi nedeniyle Yunan hükümeti ile Avrupa Birliği arasındaki gerginlik tırmanıyor.
Yunan hükümeti sözcüsü bugün Atina’da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin 480 milyon euro acil yardımda bulunmasını istedi. Yaklaşık 100 bin kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirten Yunan sözcü, Makedonya’nın sınırını kapatması nedeniyle Yunanistan sınırında biriken sığınmacılara dikkat çekti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook