Fransa’da göçmenlerin en büyük sorununun eğitim olduğu söylendiGüney’de mülteci akışına sınırlama getirildi

Fransız Nüfus Araştırma Enstitüsü (INED) ve İstatistik Araştırmalar Enstitüsü (INSE)’nün Ocak ayı başında yayınladığı “Gelinen Köken Ve Gidilen Yollar” adlı rapor göçmenlerin ülkedeki durumuna ilişkin alarm veriyor.
Raporda göçmen çocuklarının önünde hala ayrımcılık ve işsizliğin en büyük sorunlar olarak kalmaya devam ettiği vurgulanıyor. Bir başka önemli tespit ise ilk nesil işçilerin çocuklarının anne ve babalarından daha yüksek oranda işçi olmaları.
‘Gettolaşma ve Apartheid’
Raportörlerden Patrick Simon “Gençler entegre olmak, eşit birey olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak adım atma sırası topluma gelince, aynı karşılığı göremiyorlar. Bu noktada tıkanıklık oluşuyor” diyor. İkinci neslin, ailelerinden daha sert bir ayrımcılıkla karşı karşıya olduğunu, Mağrip ülkeleri, Afrikalılar ve Türkiyeli gençlerin bu tıkanıklıktan olumsuz etkilendiğini dile getiriyor
Fileleftheros gazetesi Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın önerisi üzerine Rum Bakanlar Kurulu’nun, Güney Kıbrıs’ta İnsani Operasyonlar Kontrol Merkezi oluşturulmasına karar verdiğini yazdı. AB’nin Ortadoğu’da kriz ülkelerinden mülteci akışını kontrol etme çabaları çerçevesinde oluşturulmasına karar verilen merkez için çalışmaların başladığını ve Mayıs ayında tamamlanmasının beklendiğini aktaran gazete, bu yeni oluşumun özellikle Suriye ve Lübnan’dan mülteci akışı kontrolünde önemli rol oynayacağını vurguladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook