AB Dönem Başkanı Hollanda’da koalisyon ortağı Diederik Samsom tarafından hazırlanan ve sığınmacıların gemilere bindirilip doğrudan Türkiye’ye geri yollanmasını öngören plana Avrupa Komisyonu çok sert tepki gösterdi. Makedonya mültecileri şartlarına göre alacak

AB Dönem Başkanı Hollanda’da koalisyon ortağı İşçi Partisi’nin lideri (PvdA) Diederik Samsom tarafından hazırlanan ve sığınmacıların gemilere bindirilip doğrudan Türkiye’ye geri yollanmasını öngören plana Avrupa Komisyonu’ndan çok sert tepki.
AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun Başkanı Jean-Claude Juncker, ‘Samsom Planı’nın yasadışı olduğunu belirtti.
Juncker’in sözcüsü Hollanda’da İngilizce olarak yayın yapan Financieele Dagblad gazetesine yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin sığınmacıların geri gönderilmesinde görev almayacağını” belirtti.
Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Yunanistan-Makedonya sınırında bekletilen sığınmacılarla ilgili bilgilerin doğrulanmasını beklediklerini, gelecek bilgilere göre ne yapacaklarına karar vereceklerini ifade etti.
Makedonya’nın sınırlarını kapatmak istemediğini aktaran Poposki, krize kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Yasa dışı geçişleri engellemeyi ve sığınmacılara güvenli bir geçiş imkânı sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Poposki, önceliklerinin savaş bölgelerinden gelenler olduğunu, krizi fırsat bilip Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışanların bu kişilerle bir tutulmaması gerektiğini vurguladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook