Uluslararası Göç Örgütü: “Bu yılın ilk dört ayında Akdeniz’de 1.370 mülteci öldü” Yunanistan 8.500 kişilik sığınmacı kampını boşaltıyor

Uluslararası Göç Örgütü, bu yıl içerisinde Avrupa’ya kaçmaya çalışırken Akdeniz sularında boğularak can veren mültecilerin sayısını açıkladı. Uluslararası Göç Örgütü’nün açıkladığı verilere göre, yılın başından bu yana Akdeniz üzerinden Avrupa’ya kaçmaya çalışan bin 370 insan hayatını kaybetti. Örgüt, hayatını kaybeden insanların sayısının geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 25 azaldığına dikkat çekti.
Örgüt, ölü sayısının düşmesinde kaçış için Türkiye’den yola çıkan mültecilerin sayısının azalmış olmasının da bağlantılı olduğunu belirtti. Mayıs ayında 13 mültecinin boğulduğu belirtilirken, geçen yılın mayıs ayında 95 insanın, 2014 yılının mayıs ayında ise 330 insanın öldüğü açıklandı.
İtalya da Pazartesi günü Kuzey Afrika’dan yola çıkan ve Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 2 bin 600 mültecinin kurtarıldığını duyurdu. İtalya Sahil Güvenlik ekipleri, mültecilerin küçük teknelerden kurtarıldığını belirtti.
Sığınmacıların Makedonya sınırındaki mülteci kampını tahliye etmek için Yunan polisi operasyon düzenledi. Bugün sabah erken saatlerde başlayan işlemler sessizce devam ediyor. İlginç görüntülere sahne olan İdomeni’den nakledilecek sığınmacıların 8500 civarında olması bekleniyor.
Bu sabah sığınmacılarla yüklü ilk otobüsler, ülkenin kuzeyinde düzenlenen sığınmacı ağırlama mekânlarına nakledilmek üzere yola çıktı. İdomeni sığınmacı kampının etrafında, Yunanistan’ın birçok yerinden getirtilen büyük sayıda polis kuvvetleri bulunmakta.
Yunan hükümetinin göç koordinatörleri sözcüsü Yiorgos Kiriçis “Aylarca ülkemizde mahsur kalan binlerce sığınmacı için sanayi merkezi ya da depo olsun 6 terk edilmiş binayı kiraladık ve ağırlama mekânlarına dönüştürdük, ayrıca iki büyük alanda da düzenli bir şekilde çadır kampları kurduk” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook