Sivil halkın katledilmesi Uluslararası Af Örgütü’nün öncelikleri arasında değilUluslararası Af Örgütü, darbecileri savunmak için para istedi

Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), darbe sonrası yaptığı ilk değerlendirmede darbe sonrası tutuklamalar, gözaltına alınanlara yapılan kötü muamele, kamuda açığa alınanlarının sayısının yüksekliği ve idam cezasının geri getirilmesi gibi konulara ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Ancak Uluslararası Af Örgütü, darbe komplosu ve FETÖ’yle ilişkili olabilecekleri gerekçesiyle açığa alınan yargıç, savcı, asker ve polislerin “haklarını” savunurken; en temel insan hakkı olan yaşam hakkı ve masum sivillere saldırılması konusuna bir iki cümleyle değinmekle yetindi. Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi resmi twitter hesabının 16 Temmuz tarihinde darbeye ilişkin ilk tweeti şu şekildeydi: “İnsan haklarında geri adım atmadan darbe girişimi soruşturulmalı. Adil yargılama olmalı. #ÖlümCezasınaHayır” Daha sonra, “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünü seçilmişler korumalıdır. #Darbe girişimcileri bunu unuttu, #Erdoğan unutmamalı.” şeklinde tweet atıldı. 19 Temmuz’da ise başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye’de “insan haklarının ağır tehlike altında” olduğunu vurgulayan bir değerlendirme yazısı yayınlandı. Yapılan açıklamalar, Uluslararası Af Örgütü’nün darbe girişiminin ilk gününden itibaren sivil halkın cuntacılar tarafından katledilmesini gündeminin birinci sırasına yerleştirmediğini göstermiştir. Bir insan hakları örgütü için 246 sivilin darbeci güçler tarafından katledilmesinden ve binlercesinin yaralanmasından daha önemli ne olabilir sorusu belirsizliğini korumaktadır.
Uluslararası Af Örgütü Avusturya Şubesi, üyelerine gönderdiği mektupla Türkiye’deki darbecilerin haklarını savunmak için para talep etti. Derneklere ve evlere gönderilen mektubun içerisinden ödeme makbuzu ile “Türkiye’de insan hakları tehdit altında” başlıklı bildiri çıktı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan ve üzerinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren darbecilerin resimlerinin yer aldığı bildiride, Türkiye’de insan haklarının çiğnendiği, darbecilerin ve FETÖ terör örgütü mensuplarının mağdur olduğu mesajı verildi.
Türkiye’de askerlerin tamamen soyulup resimlerinin tüm dünyaya servis edildiği belirtilen bildiride, “Şu an her zamankinden çok sizin maddi yardımlarınıza ihtiyacımız var. Her avro çok önemli. Sizin sesiniz gücünüz ve bağışlarınızla güçlenip uluslararası toplumun Türkiye hükümetinin insan hakları ihlalini yargılamasını isteyeceğiz. Özellikle polis gözaltısındaki şiddetin durması için. Lütfen bizimle Türkiye’deki insanları ve onların hakkını koruyun.” ifadeleri yer aldı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook