Polis mülteci çocuğu tekmelediFransız Demiryolları göçmenlere ayrımcılıktan mahkûm oldu.

Dünyanın en büyük göçmen krizlerinden biri yaşanırken, çoğunluğu Suriyelilerden oluşan mülteciler Avrupa’ya girmek için çıktıkları zorlu yolculukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.
Mülteci krizinin tırmandığı bu günlerde, Macaristan’ın sınırına dikenli tel ördürmesi tepki toplamıştı. Diğer Avrupa ülkelerinin “Ülkemize almayalım ama para verelim” mesajı da büyük tepkiye yol açmıştı. Danimarka sınırında, tel örgülerin altından geçmeye çalışan bir kız çocuğunun Danimarka polisi tarafından tekmelenmesi basına yansıdı.
Fransız Demiryolları Kurumu SNCF, ilk nesil Kuzey Afrikalı göçmenlere işçi statüsü vermediği gerekçesiyle açılan davada ayrımcılık suçundan 150 milyon euroluk tazminata mahkûm oldu.
SNCF, “Şibani” olarak bilinen Kuzey Afrika kökenli ilk nesil emekli işçilerine “demir yolu işçisi” statüsü vermediği ve iş sözleşmesi kapsamında işçilerine karşı ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkûm edildi.
İş mahkemesi hâkimi tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk nesil göçmenler tarafından açılan 10 davanın 9’unda SNCF haksız bulundu. Buna göre, Fransız demiryolu şirketi 832 emekli işçisine kişi başı yaklaşık 200 bin Euro olmak üzere, toplamda 140 ile 150 milyon Euro arasında bir meblağda tazminat ödeyecek.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook