Danimarka mülteci gelmesin diye ilan verdiPolonya’da göçmenlere karşı çirkin kampanya başlatıldı

Danimarka, dün Suriyeli sığınmacıların ülkeye gelmesini önlemek için Lübnan gazetelerine İngilizce ve Arapça ilanlar verdiğini duyurdu. İlanlarda, sığınmacılara yapılan sosyal yardımların yarıya indirildiği, ülkede geçici oturum alanların ilk yıl ailelerini yanlarına aldıramayacağı, süresiz oturum iznine ancak beş yıl sonunda başvurulabileceği, süresiz oturuma başvuranların Danca konuşması ve anlaması gerektiği, iltica talebi reddedilenlerin kısa süre içinde sınır dışı edileceği ve sınır dışı işlemlerini hızlandırmak için özel bir merkez kurulduğu belirtildi.
Irak ve Suriye’deki iç savaştan kaçan göçmenlere karşı orta Avrupa’da şiddet sürerken, Polonya’da olay daha da farklı bir boyut kazandı. UEFA Avrupa Ligi’ndeki Belenenses maçında Lech Poznan taraftarı, UEFA’nın göçmenlere yardım için her biletten 1 Euro kesilmesi kararını protesto etmek için tribünleri boş bıraktı.
Ortalama 20 bin taraftara oynayan Polonya ekibini izlemek için İnea Stadı’na sadece üç bin civarında taraftar gelirken, protestocu taraftarlar ise stadın girişine İslam karşıtı pankartlar astılar. Boykotun günlerdir planlandığı da ortaya çıkarken bir önceki maçta da tribünlerde, “Açık ve basit: Biz göçmenleri istemiyoruz” pankartının açıldığı da vurgulandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook