Mısır’da darbe sonrası ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Ordu, Mısır’da demokrasiyi yeniden inşa ediyor” demişti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır’da askeri darbe sonrasında “Mısır ordusunun ülkede demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğu” açıklamasını yaptı. John Kerry, Pakistan’ın Geo News kanalına verdiği demeçte, “Mısır’ın kaosa ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişinin ordudan duruma müdahale etmesini istediğini” söyledi. “Mısır’da ordunun demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğunu” ifade eden Kerry, “Şimdiye kadarki değerlendirmemiz ışığında, ordu ülkeyi yönetmek için yönetime el koymuş değil, ortada sivil bir hükümet var” dedi.
John Kerry’nin bu sözleri, Mısır’da polisin Mursi taraftarlarının başkent Kahire’de oturma eylemi yaptığı iki alana müdahaleye hazırlandığı bir dönemde geldi. 15 Temmuz 2013’te Rabia meydanında bir günde bine yakın insan darbeciler tarafından sistematik olarak katledilmişti.
Washington Mısır’da yaşananları “darbe” diye tanımlamayı reddetti. ABD yasaları uyarınca, bu tanımlama yapıldığı takdirde Washington’ın Mısır’a verdiği yıllık 1,5 milyar dolayındaki yardımın kesilmesi gerekiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook