Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Parlamentosu Milletvekili Arif Ünal, yılbaşı gecesi Köln’de yaşanan cinsel taciz ve gasp olaylarının mültecilere karşı önyargıları körüklediğini söylediBM’den sınır kısıtlamalarına tepki geldi

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Parlamentosu Milletvekili Arif Ünal, yılbaşı gecesi Köln’de yaşanan cinsel taciz ve gasp olaylarının mültecilere karşı önyargıları körüklediğini söyledi.
Köln’de yılbaşında Kuzey Afrikalı ve Arap gençlerin kadınlara cinsel tacizde bulunduğu ileri sürülmüştü. Daha sonra Köln polisine 500’ü cinsel taciz olmak üzere 800’ün üzerinde şikâyet gelmişti. Olayın Almanya hatta Avrupa’da geniş yankı uyandırdığını belirten Yeşiller Milletvekili Ünal, mülteci politikaları konusunda ciddi geri adımlar atıldığını vurguladı.
Yılbaşındaki cinsel taciz olaylarının sonuçlarını değerlendiren Milletvekili Arif Ünal şunları söyledi: “Bornheim kasabasında yüzme havuzunda üç kişinin kadınlara sarkıntılık ettiği şikâyetleri üzerine sosyal işlerden sorumlu görevli o çevrede bulunan tüm mültecilere yüzme havuzuna girme yasağı getiriyor. Düsseldorf, Köln gibi büyük şehirlerde ‘halk koruma birlikleri’ adı altında bilhassa ırkçı çevrelerin içerisinde olduğu gruplar kurularak sokaklarda yabancı avına çıkılmaya başlandı. Hepsinden önemlisi de sırf bir yıl içerisinde Almanya’da 924 tane, mültecilerin yaşadığı ev veya yurt yakıldı. Bizim bilmediğimiz, rakamlara geçmeyen çok sayıda kişi dövüldü, yaralandı. Dolayısıyla bu, Almanya’da ırkçı, faşizan düşüncenin yabancılara ve mültecilere karşı artmasına neden oldu.”
Avrupa ülkeleri göçmen akını karşısında sınırlarını birer birer kapatırken, sığınmacılar ilk girdikleri ülkede mahsur kalmaya başladı. Ege Denizi’nden kurtarılan sığınmacılar Yunanistan’ın Pire Limanı’ndan ülkeye girerken, Makedonya sınırı kapattı.
Yunanistan’da mülteci barınaklarını ziyaret eden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, sınır kısıtlamalarını eleştirerek şöyle konuştu: “Bir tarafta yeni bir yol açılışı olmazken, diğer yanda çok sayıda kapatılma görüyoruz. Şimdi mülteci akınına ve hareket etme yeteneğine bir bakın. Eğer akını engellerseniz ve iyi yönetilen yeni sınır açılışları yapmazsanız veya Türkiye’den gelenleri yeniden yerleştirmezseniz sorun çok ciddileşir. Çünkü bu insan kaçakçılığı ağlarının artmasına yol açar.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook