Almanya sığınmacıları Avusturya’ya geri gönderiyorMülteciler hem polisten hem ırkçılardan çekiyor

Alman polisi sığınmacıları Avusturya’ya geri gönderiyor. Dublin düzenlemesinden taviz vermek istemeyen Almanya’nın, başka ülkelere sığınma başvurusunda bulunmak isteyen sığınmacıları Almanya’ya giriş yaptıkları ülke olan Avusturya’ya geri gönderdiği kaydedildi.
Dublin düzenlemesine göre, bir AB ülkesi sığınmacıları o ülkeye başvuru yapmak istiyorsa kabul ediyor. Şayet bir kişi başka bir ülkeye sığınma başvurusunda bulunmak istiyorsa, bu kişilerin geçişine izin verilmiyor. Dublin düzenlemesi sığınma başvurusunda bulunacakların başvurularını ayak bastıkları ilk AB ülkesinde yapmasını da öngörüyor. Bu yolla AB içerisinde mükerrer başvuruların önlenmesi hedefleniyor.
Almanya’nın doğusundaki Saksonya Eyaletine bağlı Clausnitz şehrinde bir yurda getirilen mültecileri taşıyan otobüs, 150 kadar ırkçı tarafından durduruldu. İnternette sosyal ağlarda yayınlanan bir videoda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mültecilerin korktukları ve bazılarının ağladığı görülüyor.
İkinci bir videoda ise, ırkçıların ‘Halk biziz’, ‘Evinize dönün’, ‘Defolun gidin’ ‘Çıkartın şunu dışarı’ gibi yabancı düşmanı içerikli sloganlar attıkları duyulurken, polislerin de korkudan ağlamaya başlayan çocukları otobüsten zorla sert bir şekilde çekerek indirdikleri görülüyor.
43. saniyeden itibaren polisin çocukları sert bir şekilde zorla çıkardığı görülen görüntüler, Almanya’nın 2. Dünya Savaşı öncesinde Nazilerin Yahudilere karşı gösterdikleri tavrı hatırlattı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook