Yunanistan anlaşmayı ihlal ederek son 4 ayda 3 binden fazla sığınmacıyı botlarla geri yolladı

Yunanistan, yasa dışı yollardan ülkelerine giren 40 mülteciyi geri itme yöntemiyle zorla bota bindirip, Meriç nehri üzerinden Edirne’ye gönderdi. Türkiye Göç İdaresi yetkileleri Yunanistan’ın iki ülke arasında imzalanan geri kabul anlaşmasını ihlal ederek son 4 ayda 3 binden fazla sığınmacıyı Meriç Nehri üzerinden botlarla Türkiye’ye ’geri ittiğini’ söyledi.
Yunanistan son dönemlerde ülkelerine yasa dışı yollardan giriş yapan mültecileri kamplarda topladıktan sonra zorla Meriç Nehri üzerinden botlara bindirip, özellikle gece yarısı Edirne’ye gönderiyor. Meriç İlçesi’nde sınırda nöbet tutan Türk askerleri dün gece Yunanistan tarafından aralarında kadın ve çocukların bulunduğu kişilerin bindirildikleri botlarla kendilerine doğru geldiğini gördü. Askerler, Türkiye tarafına geçen Pakistan ve Suriyeli 40 mülteciyi kıyıya alarak su ve yiyecek verdikten sonra Edirne İl Göç İdaresi’ne teslim etti.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak 4 yıl önce geldiği Türkiye’den yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçtiğini söyleyen İbrahim Adnan Önal, Yunan polislerinin kendilerine 2 gün boyunca aç susuz sınırda bekletip botlara bindirerek Türkiye tarafına gönderdiğini söyledi. Yaşadıkların utanç verici olduğunu ve vatansız kalmanın çok zor olduğuna belirten Önal, “Benim babam 4 yıl önce Türk vatandaşlığını aldı. Almanya’da yaşayan arkadaşlarımın yanına gitmek için Edirne Karakasım Köyü üzerinden Yunanistan’a geçtim. İnsan devletin kıymetini bilmiyor çok zor. Suriye için söylüyorum vatansızlık zor. Türkiye’nin kıymetini bilin. Ben Suriye’de 2,5 yıl askerlik yaptım. Devlet kıymeti bilmedik. Hayatımın geri kalan kısmını Türkiye’de yaşayarak geçireceğim” dedi.
Yunan polisinin kendilerini döverek zorla botlara bindirdiğini anlatan Önal, “Ben ve çok sayıda kişi, Edirne Karakasım Köyü’nden Meriç Nehri üzerinden botlarla organizatörler tarafından karşıya Yunanistan tarafına geçtik. Burada Yunan polisi bizi yakaladı. Yunan tarafında aç susuz 2 gün bekledikten sonra, botlarla bizi 8 kişilik guruplar halinde aynı Meriç Nehri üzerinden geri gönderdiler. Almanya’ya gitmek için kaçak olarak Yunanistan’a gitmiştim. Türkiye’de askerler bizi karşıladı ve yemek verdiler. Allah Türk askerinden ve Türk devletinden razı olsun” dedi.
Yunanistan’a Meriç Nehri üzerinden geçen Pakistanlı Osman Alehbir, “Yunanistan’a Meriç Nehri üzerinden 2 gün önce botla geçtik. Burada iki gün aç susuz bekledikten sonra Yunan polisi gece yarısı binmeyeni zorla döverek botlarla bizi Türkiye’ye gönderdi. Türkiye’ye geldiğimizde Türk askeri bize çok iyi davrandı. Yunanistan’da bizi kampa bile götürmediler. Çoluk çocuk bizi 2 gün açık alanda soğukta beklettiler” dedi.
Suriyeli Muhammet Fadıl, ise Yunan polisinin arkadaşlarının ve kendisinin cep telefonunun gasp edip nehre attığını iddia etti. Edirne İl Göç İdaresi’nde bulunan sığınmacıların çoğu Yunanistan polisi tarafından işkence görüp paralarının ve değerli eşyalarının gasp edildiği yönünde dilekçeli şikayeti bulundu.
Göç İdaresi yetkilileri, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan ’geri kabul anlaşmasına’ uymadığı gibi sığınmacılara insan haklarına aykırı uluslararası anlaşmaları hiçe saydığını söyledi. Yetkililer, Yunanistan’ın anlaşma gereği Avrupa ülkelerine gitmek isterken yakaladığı sığınmacıları İpsala Sınır Kapısı’ndan protokolle iade etmesi gerekirken, ’geri itme’ yöntemiyle Meriç Nehri üzerinden zorla botlarla Türkiye tarafına gönderiyor. Yunanistan geri itme yöntemiyle son 4 ayda 3 binden fazla sığınmacıyı Türkiye’ye gönderdi” dedi.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/zorla-turkiyeye-yolladilar-40354717

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook