Uluslararası Göç Örgütü’nün raporuna göre, 2016’da mülteci ölümleri en yüksek seviyeye ulaştı

Uluslararası Göç Örgütü, sitesinde paylaştığı raporda, bu yıl Kasım ayı sonuna kadar 4,812’si Avrupa’da ve 1,089’u Afrika yakınlarında olmak üzere toplam 7,189 göçmen ve mültecinin hayatını kaybettiğini ya da kaybolduğunu bildirdi. Bu sayı, şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek yıllık kayıp.
Uluslararası Göç Örgütü bugün paylaştığı raporda, bu yıl toplam 7,189 göçmen ve sığınmacının göç yolları üzerinde öldüğünü ya da kayıp durumda olduğunu açıkladı. Bu Uluslararası Göç Örgütü tarafından kaydedilmiş en yüksek yıllık kayıp, günde ortalama 20 ölüme denk geliyor ve Uluslararası Göç Örgütü 2016 bitene kadar dünya çapında 200–300 arası erkek, kadın ve çocuk kaybının da kaydedilebileceği öngörülüyor.
2016’da küresel olarak kaydedilen göçmen kayıp sayısı, Uluslararası Göç Örgütü’nün, Missing Migrant Project (Kayıp Göçmenler Projesi) ve Global Migration Data Analysis Centre (Küresel Göç Veri Analizi Merkezi) tarafından derlendi.
Bu yıla kıyasla, 2014 yılında Uluslararası Göç Örgütü tarafından derlenen toplam kayıp sayısı 5,267 ve 2015 yılında 5,740, bu yıl Kasım ayı bitmeden aşılan 6000 barajının altında kalıyor. Önceki iki yılda olduğu gibi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu Avrupa’ya bağlayan üç ana Akdeniz yolundaki kayıpların sayısı tüm kayıpların yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor.
Uluslararası Göç Örgütü, hayatını kaybeden veya kaybolan ve hayatını kaybettiği tahmin edilen göçmen sayısını raporluyor — görünüşe göre bu sayı Akdeniz, Kuzey ve Güney Afrika’nın yanı sıra Orta Amerika’da ve Amerika Birleşik Devletleri-Meksika sınır bölgesi dahil olmak üzere tüm bölgelerde yükselmekte. Son verilere göre, her bir bölgedeki kayıp sayısı, 2015 yılı verilerini çoktan geçti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook