Uluslararası Af Örgütü raporuna göre, Avustralya mültecilere Nauru adasında sistematik olarak işkence yaptı

Uluslararası Af Örgütü’nün mültecilerin barındırıldığı gizli adadan aldığı bilgiler ışığında hazırladığı yeni rapor, Avustralya hükümetinin Nauru adasında mültecilere yönelik kasıtlı ve sistematik işkenceden sorumlu olduğunu ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesince hesap vermesi gerektiğini belirtiyor.
Af Örgütü, Nauru adasında kalmış olan 62 mülteciyle ve adaya çalışmaya gönderilmiş bir düzine işçiyle mülakat yaparak ilgili raporu hazırlamış. Raporda, Avustralya hükümetinin denizaşırı bir yerde mültecileri tecrit ederek sistematik olarak sindirmeyi ve onlara ağır hasar vererek acı çekmelerini amaçladığı ifade edildi. Hükümetin bunu “caydırma politikası” olarak uyguladığı, üstelik bunu gizlemediği de belirtildi.
Kötü muamele ve mutlak çaresizlik hissi sebebiyle pek çok mültecinin kendisine zarar verdiği ve intihara kalkıştığı ortaya çıktı.
Raporda, tekerrür eden kendine zarar verme ve intihara teşebbüs vakaları, çocukların öğretmenler tarafından şiddete maruz kalmaları ve palalarla tehdit edilmeleri, tıbbi tedavinin eksikliği ve mültecilerin geldikleri yere benzer bir zulüm altında kaldıkları vurgulanıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook