Obama yönetimi, Yüksek Mahkeme karşısında mültecilere yönelik idari tutukluluk politikasını savundu

Obama yönetimi, mülteciler politikasını savunmak için bir kez daha Yüksek Mahkeme’ye gitme kararı aldı. Ancak bu kez Obama yönetimi, alt derece mahkemesinin idari tutuklama pratiğini bazı mülteciler için çok acımasız bulması kararını bozmak için Yüksek Mahkeme’ye gidiyor.
Geçen yıl, San Francisco 9.Temyiz Mahkemesi, hükümetin sınır dışı edilecek olan mülteciler için zorunlu olan, süresi belirsiz idari tutukluluk uygulamasını iptal etti. Temyiz mahkemesi, 6 ay tutukluluk süresi sonunda hükümetin insanlara en azından kefaletle serbest kalma fırsatını sunması gerektiğine hükmetti.
Dava, hükümetin karmakarışık mülteci politikasını gözler önüne seriyor. Federal hükümet, ABD’de yaşamanın yollarını arayan sığınmacılara karşı hem çok sert hem de çok yumuşak olmakla itham ediliyor. Bu senenin başında, Obama yönetimi, Obama’nın yasa dışı olarak ABD’de bulunan ve çocukları ABD vatandaşı olan sığınmacıların sınır dışı edilmesini engelleyen göçmenlik planını uygulayabilmek için Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook