İtalyan polisi, insan kaçakçısı diye yanlış adamı tutukladı

Dünya’da en çok aranan insan kaçakçılarından biri olduğu düşünülen ve İngiliz polisinin yardımıyla Sudan’da yakalanarak İtalya’ya sınır dışı edilen şüphelinin, “yanlış kişi” olduğu ortaya çıktı. İnsan kaçakçılarına karşı operasyonları yürüten İtalyan savcılar, “General” olarak bilinen Mered Medhanie’nin Afrika’dan Avrupa’ya göçmen taşıyan insan kaçakçılığı faaliyetinin kalbinde olduğuna inanıyor. Mered olduğuna inanılan ve Eritre’de tutuklanan bir kişi Roma’ya götürülmüştü. Ancak Mered’in Facebook’ta yolladığı ve daha sonra Guardian’ın yayınladığı özel mesajlardan, Eritreli bir adamın Sicilya’da davası olduğu, Mered olmakla suçlandığı aslında masum kişinin ele geçirilip sınır dışı edildiği bilgisi yer aldı. Tutuklanan kişinin 35 yaşındaki Mered değil; 29 yaşında eski bir mandıra işçisi olan Berhe olduğu belirtildi.
Ortaya çıkan bu yeni bilgilerin, İngiliz Ulusal Suç Teşkilatı’nın, İtalyan savcıların ve İngiliz Dış İşleri’nin iddialarını zayıflattığı belirtildi. Ancak yetkililerin hata yaptığına dair bu açık kanıtlara rağmen, İtalyan ve İngiliz otoriteler, doğru adamı yakaladıklarında ısrar etmekteler. Ulusal Suç Teşkilatı Sözcüsü, “bu karmaşık, çok taraflı yapılmış bir operasyon. Ulusal Suç Teşkilatı (NCA), kendi istihbarat toplama sürecinden emin.” açıklamasını yaptı. İtalyan savcılarına göre “Mered” olduğu düşünülen Berhe’nin Palermo’da davası devam ediyor.
Berhe’nin tutuklanması ve yetkililerin yanlış adamı yakaladıklarını reddetmesi, Avrupa’nın yasa dışı göçle mücadelesinde temel bir problemin altını çizmekte. Göç, çözülmesi gereken bir insani kriz olarak değerlendirilmek yerine önlenmesi gereken bir suç olarak görülüyor. Fakat yalnızca hukuki yaptırımın üzerinde durmak, vatanlarını bırakıp Avrupa’ya iltica eden milyonların üzerindeki adaletsizliği ve baskıyı arttırıyor.
Kaynak:https://www.theguardian.com/law/2016/nov/22/people-smuggling-suspect-sen…https://newrepublic.com/article/140974/general-refugee-hunt-europe-most-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook