İtalya’dan yeni göçmen engeli

İtalyan sivil toplum kuruluşu Mediterranea Saving Humans, Libya açıklarında zor durumda olan 54 kaçak göçmeni kurtardıklarını ve hemen güvenli bir limana ihtiyaç olduğunu belirtti.
Mediterranea Saving Humans’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Libya cehenneminden 54 insan hayatını kurtardığımız için mutluyuz. Şimdi, hemen güvenli bir limana ihtiyaç var.” denildi.
İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise konuya ilişkin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, gemisine aldığı kaçak göçmenler için sivil toplum örgütüne “Tunus’a götürün.” ifadelerini kullandı.
Salvini, “Mediterranea gemisine alınan kaçak göçmenler, Libya sularında ve mevcut durumda Lampedusa Adası’na nazaran Tunus kıyılarına daha yakında. Eğer sivil toplum kuruluşunun gerçekten kaçak göçmenleri kurtarma yüreği var ise yönünü en yakındaki güvenli limana çevirmeli. Diğer türlü bilmelidir ki İtalya’yı geliş noktası olarak seçen, insan trafiği yapanları önlemek için gerekli tüm prosedürleri aktif duruma geçireceğiz.” dedi.
Verilen bilgilerde, Mediterranea gemisindeki kaçak göçmenler arasında 11 kadın ve 4 bebek olduğu, geminin İtalya’ya doğru yol aldığı bildirildi.
Kaynak: NTV

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook