İtalya göçmen krizinde AB’ye rest çekti: Limanlarımızı kapatırız

İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Maurizio Massari, AB Göç Komiseri’ne ilettiği mektupta, Akdeniz’deki göçmenleri kurtaran tüm gemilerin İtalyan kıyılarına getirilmesinin sürdürülebilir olmadığını, AB’nin İtalya’yı yalnız bırakması haline limanların bu gemilere kapatılmasının söz konusu olabileceğini belirtti. Massari, Akdeniz yoluyla İtalya’ya yapılan göçün “sürdürülemez” boyutlara ulaştığı uyarısında da bulundu. Başbakan Paolo Gentiloni de Avrupa ülkelerini “kafalarını başka yöne çevirerek sorunu görmezden gelmekle” suçladı.
Son günlerde havaların ısınmasıyla birlikte Kuzey Afrika’dan Akdeniz yoluyla ülkeye ulaşan göçmen sayısında ciddi artış var. Son 4 günde yaklaşık yaklaşık 10 bin göçmenin deniz yoluyla Afrika’dan İtalya’ya ulaşmaya çalıştığı bildirildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre 2017 başından bu yana çoğunluğu Libya’dan yola çıkan yaklaşık 2 bin göçmen öldü ya da kayboldu. Libya, Sahra Altı Afrika, Arap yarımadası, Mısır, Suriye ve hatta Bangladeş’e kadar uzanan bir coğrafyadan gelen göçmenlerin Avrupa’ya geçmek için kullandığı ana nokta.
Reuters’a konuşan İtalyan bir hükümet yetkilisi Akdeniz’de göçmen kurtarma çalışmalarına katılan yabancı bayraklı teknelerin, İtalyan limanlarına geri dönmelerinin engellenmesinin ülkede konuşulduğunu doğruladı. Yetkili “İtalya doyum noktasına ulaştı.” dedi.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40438432?ocid=socialflow_twitter

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook