İspanya hükümeti mültecileri alma sözünü tutmayınca Barcelona halkı mülteciler için yürüdü

İspanya’nın Barselona şehrinde yaklaşık 160 bin kişi İspanya hükümetine mülteci politikası sebebiyle tepki gösterdi.
Protestocular Madrid yönetiminden savaş bölgelerinden kaçanlara bir an önce kapılarını açması talebinde bulundu.
Halk, 2015 yılında 17 binden fazla mülteciyi kabul etme sözü veren ancak şu ana kadar sadece 1100 mülteciyi kabul eden İspanya hükümetine çağrı yaparak “Mazeretleriniz yetti, mültecileri kabul edin” dedi.
İspanya’nın en büyük ikinci şehri olan Barcelona’nın belediye başkanı Ada Colau, halka Katalanca “Onları biz kabul etmek istiyoruz” anlamına gelen ‘Volem acollir’ sloganıyla sokakları doldurma çağrısı yapmıştı.
AFP’ye konuşan eylemin katılımcılarından 62 yaşındaki Jacint Comelles, mülteciler için yeterince şey yapılmadığını söyledi. En azından söz verilen kadar mültecinin ülkeye gelmesine izin verilmesi gerektiğini söyleyen Comelles, “Katalonya’da her şey onları karşılamak için hazır” dedi.
Eylem, Castra Nostra Casa Vostra (Evimiz evinizdir) adlı bir grup tarafından organize edildi ve Akdeniz sahilinde sona erdi. Geçtiğimiz yıl 5 bin mülteci Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken yaşamını yitirmişti.
Milletvekili Merce Conesa, çarşamba günü yaptığı açıklamada İspanya’nın daha fazla mülteci kabul etmemesinin “utanç verici” olduğunu söylemiş ve Avrupa Komisyonu’nu verdiği sözleri tutmayan ülkelere yaptırım uygulamaya çağırmıştı.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/02/18/barselona-halki-multeciler-icin-yuruduhttps://www.evrensel.net/haber/308859/barcelona-halkindan-multecilere-ev…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook