İngiltere’de yangında iki çocuğu kurtaran Zimbabveli mülteci, sınır dışı edilecek

Zimbabve uyruklu Robert Chilowa ismindeki bir adam, Manchester kentinde komşusunun evinde çıkan bir yangında iki çocuğun hayatını kurtardı. Robert Chilowa, daha sonra yangında soluduğu duman sonucu hastaneye kaldırıldı. Ancak birkaç hafta sonra yetkililer tarafından Chilowa’nın sınır dışı edileceği söylendi. Kendisini dayak yemiş gibi hisseden ve büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Chilowa, “harika bir iş çıkarttım ancak şimdi (yetkililer) bana ‘kaybettin’ diyorlar. Arkadaşlarım, ‘ne zaman Kraliçe’yi görmeye gideceksin? Ne zaman şövalyelik nişanı verilecek?’ diye soruyorlardı.” dedi.
Chilowa, 10 Şubat’ta sabahın erken saatlerinde çığlıklar duyduğunda yalın ayak bir şekilde evinden çıkmıştı. Binadan atlayan bir kız Chilowa’ya kardeşlerinin hala içeride olduğunu söylemişti. Daha sonra Chilowa, yangın ve dumanla boğuşarak iki çocuğa atlamalarını söylemiş ve onları tutarak yangından kurtarmayı başarmıştı. Yaşları 10 ile 17 arasında olan 3 kız ve 1 oğlan çocuğu ile çocukların amcası, hastaneye kaldırılmıştı. Muhammed Awad (56) ve Esma Awad (47) ise yangında can vermişti. Polis ve itfaiye yetkilileri, Chilowa’nın cesaretinin topluluk ruhunu gösterdiğini belirterek, Chilowa’nın soylu davranışının daha çok insanın ölmesini engellediğini söylemişlerdi.
Buna rağmen geçen hafta Chilowa, göçmenlik bürosu yetkilileri tarafından görüşmeye çağrıldı ve yerleşme Birleşik Krallık’tan ayrılmak zorunda olduğu söylendi. Evine döndüğünde, İç İşleri Bakanlığı’nın desteği sonlandığı için evi boşaltmasına yönelik bir uyarı mektubu aldı. Mektupta ayrıca 11 Mart’a kadar, yani 12 iş günü içerisinde evini boşaltmazsa hukuki yaptırım uygulanacağı belirtiliyordu. Chilowa, aynı zamanda kendisine yapılan yardımların kesileceği ve alternatif kalacak yer hakkının olmadığı konusunda da bilgilendirildi. Chilowa, kalbinin kırıldığını ve kendisinin hiçbir suça karışmadığını, sabıka kaydı bulunmadığını ifade etti. Chilowa, niçin Zimbabve’ye dönmekte isteksiz olduğu konusunda güvenlik sebebiyle ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. Diktatör Robert Mugabe’nin başında olduğu Zimbabve’de, siyasi şiddetle birlikte ciddi bir kargaşa ortamı hâkim.
Kaynak: https://www.theguardian.com/uk-news/2017/mar/03/man-who-saved-two-childr…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook