İngiliz hükümetinin ihmalkârlığı nedeniyle sığınma talebinde bulunanlar evsiz duruma düşüyor

Londra merkezli Refugee Action adlı yardım kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre İngiliz hükümeti, sığınma talebinde bulunanları sistematik olarak destekten yoksun bıraktığı için sığınmacıların evsiz duruma düşmelerine neden olmakla suçlanıyor. 300’den fazla olayın incelendiği araştırmada, İç İşleri Bakanlığının evsizler ve muhtaç durumda olan sığınmacılar için acil konaklama ihtiyaçlarını gidermekte geç kaldığı ortaya çıktı. Hatta bazı durumlarda acil yardım talebinde bulunanları yanlışlıkla reddettiği belirtildi. Bir vakada, sığınmacı desteği başvurusunda bulunan bir kişiye 10 ay geçtikten sonra cevap verildiği, zaten o süre geçtikten sonra kişinin mülteci statüsünü elde ettiği ifade edildi.
Sığınma talebinde bulunan kişilerle yapılan mülakatlarda, yetkililerin yaptıkları hataların sığınmacıların hayatında çok ağır sonuçlara neden olduğu ortaya çıktı. Ailelerin uygun olmayan, tuvaleti bulunmayan veya ısınma sorunu olan evlerde yaşamak zorunda kaldıkları, aktarılan bir hadisede anne ve çocuğunun tahtakurusundan kaçınmak için yerde yatmak zorunda kaldığı, bir başka olayda hamile bir kadının yabancı birinin kanepesiyle sokakta uyumak arasında tercih yapmak zorunda kaldığı, en az bir kişinin ise yaşam şartları nedeniyle intihar girişiminde bulunduğu aktarıldı.
Refugee Action adlı yardım kuruluşu, bu araştırma için Ocak 2016 ile Mart 2017 arasında toplam 315 hadiseyi inceledi. İngiltere’de sığınma talebinde bulunanlara, taleplerinin sonuçlarını beklerken işte çalışmalarına veya yardımlardan faydalanmalarına izin verilmiyor. Fakat yalnızca muhtaç durumda olanlar destek alabiliyor.
Kaynak: https://www.theguardian.com/society/2017/jul/10/asylum-seekers-forced-in…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook