Fransa’da sığınmacılara yardım eden imam 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Fransa sığınmacıların Manş Denizi’ni yasa dışı yollardan geçerek İngiltere’ye ulaşmasına yardım eden imama 3 yıl hapis cezası verdi.
Fransa’dan siyasi mülteci statüsü alan ve Rouen kentindeki bir camide imamlık yapan 39 yaşındaki İranlı’nın cezasının bir yılı ertelendi. Mahkeme imamın İngiltere’ye yasa dışı yollardan gitmek isteyen göçmenlere lastik bot tedarik ettiğine hükmetti.
Mahkeme cezanın hemen uygulanarak zanlının hapse gönderilmesine karar verince imam bayıldı. İmamın salonda bulunan kızı da göz yaşlarını tutamadı.
İran’dan gelmiş bir politik sığınmacı ve imam olan bu kişiye 5 yıl boyunca Fransa’nın le Nord ve le Pas-de-Calais bölgelerinde oturmama cezası da verildi.
İmamla iş birliği yaptığı tespit edilen, camiye ibadet için gelen 29 yaşındaki bir kişi de “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla Boulogne Mahkemesi’nde yargılandı.
Bu kişiye de 9 ayı ertelenmiş 18 ay hapis cezası verildi. İmamın suç ortağına da Manş Denizi’ne kıyısı olan le Nord ve le Pas-de-Calais bölgelerinde üç yıl boyunca ikamet etmeme cezası verildi.
Sorgulama sırasında, iki çocuk sahibi imam ve suç ortağı, kaçak göçmenlere geçen aralık ayından bu yana 6 veya 7 şişme bot tedarik ederek kaçmalarına yardımcı olduklarını itiraf etmişti.
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook