Frankfurt’ta yılbaşında mültecilerin cinsel taciz yaptığına ilişkin haber uydurma çıktı

İlk kez Alman Bild gazetesinde 6 Şubat’ta çıkan haberde, mültecilerin kaldığı barınaklardan gelen bir çetenin kadınlara cinsel tacizde bulunduğu ve hırsızlık yaptığı iddia edildi. Haberde, kendisiyle görüşülen bir restaurant şefi, 50 Arap erkeğin kadınlara cinsel tacizde bulunduklarını ve ceketleri çaldıklarını iddia etmişti. 27 yaşında bir kadın ise Bild’e mültecilerin eteğinin altından bacaklarının arasını ve göğüslerini ellediklerini söylemişti.
Bu haberin yayılması üzerine harekete geçen Frankfurt Savcılığı tacizci yerine iftiracı iki kişiyi tespit etti. Bu iki kişi Bild gazetesine Arap ve Kuzey Afrikalı görünümlü erkeklerin taşkınlık yapıp kadınlara sarkıntılık ettiklerini anlatmıştı.
Savcılığın yoğun ve kapsamlı araştırması, mültecilerin kitleler halinde yoğun ve sarkıntılık içeren bir saldırısının söz konusu olmadığını ortaya koydu. Ortaya atılan suçlamaların tamamen asılsız ve her türlü temelden yoksun olduğu belirtildi.
Örneğin suçlamada bulunanlardan birinin olayın olduğu iddia edilen zamanda şehirde bile olmadığı tespit edildi. İddiayı ortaya atan kadının yılbaşı gecesinde Frankfurt’ta değil Belgrad’da olduğu belirtildi.
Aynı şekilde bir lokantacının iddiası da asılsız çıktı. Lokantacı yılbaşı gecesi 50 kadar Arabın restoranına geldiğini ve sarkıntılığa maruz kalan kadınların kendisinden yardım istediğini ileri sürmüştü. Ancak söz konusu mahallede polisin o gece sadece operasyonu olmuş ve bunlar da cinsel taciz sebebiyle olmamıştı.
Bild, daha sonra internet sitesinden yaptığı açıklamada, gerçek-dışı iddialar içeren makale için özür dilediğini beyan etti. Bu makalenin hiçbir şekilde Bild’in gazetecilik standartlarını karşılamadığı da ifade edildi.
Kaynak: https://www.thelocal.de/20170214/mass-sexual-assaults-by-refugees-in-fra…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook