Düzensiz göçmenleri kurtaran STK’lere İtalya ve Malta engeli

Sivil toplum kuruluşlarına (STK) ait gemilerce Akdeniz’de kurtarılan düzensiz göçmenlere karşı politikalar yürüten İtalya ve Malta hükümetleriyle STK’ler arasındaki kriz giderek büyüyor.
Son olarak, İtalyan STK Mediterranea Saving Humans ile Alman STK Sea-Eye’ın hafta içinde Akdeniz’de kurtardıkları düzensiz göçmenleri “güvenli liman” olarak bir Avrupa Birliği (AB) ülkesine getirme girişimleri, İtalya ve Malta’da yeni tartışmalar yarattı.
Mediterranea Saving Humans, İtalyan sahil güvenlik ekiplerinin engellemelerine karşın Akdeniz’de kurtardığı düzensiz göçmenleri Lampedusa Adası’na getirip karaya çıkmalarını sağladı.
“Alex” adlı yelkenlideki 41 düzensiz göçmenin, cumartesi günü kıyıda tekne içinde bekletildikten sonra gece saatlerinde karaya çıkmalarına izin verildi. Gemideki düzensiz göçmenlerden kadın ve çocuk olan diğer 13’ü, İtalyan makamlarınca daha önce alınıp kıyıya çıkarıldı.
İtalyan makamları, “Alex” adlı tekneye el koyarken İtalyan kaptan Tommaso Stella hakkında “yasa dışı göçe yardım etmek suçundan” soruşturma açıldığı bildirildi.
Ayrıca, İtalya hükümetinin geçen ay aldığı karar gereği, teknenin kaptanı ve armatörüne 16 bin 600 avro ceza kesildi.
Mediterranea Saving Humans durumu, “Zaten bir gemimize el koymuşlardı, şimdi de bir yelkenlimize. Salvini (İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini) bilmeli ki her ne olursa olsun, deniz bisikletiyle bile göçmenleri kurtarmaya devam edeceğiz.” şeklinde ifade etti.
İtalya’da düzensiz göçmen sorunuyla mücadelede tüm yetkileri kendisine bağlı bakanlığa alan İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise ülkesindeki limanların Akdeniz’deki düzensiz göçmeleri kurtaran STK’lere ait gemilere kapalı olduğunu bir kez daha yineledi.
Kaynak: AA

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook