BM: Zorla yerinden edilenlerin sayısı rekor düzeyde

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) “2016 Küresel Eğilimler” raporunda, geçen yıl savaş, şiddet ve zulüm nedeniyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısının rekor düzeye ulaştığı belirtildi. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, şiddet ve zulüm yüzünden evlerinden kopartılan ve kaçan insanlar anılıyor.
BMMYK, kendi verileri, ortağı olan “Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezinden” gelen veriler ve hükümetlerden aldığı verilere dayanarak, her yıl 20 Haziran’dan bir gün önce “Küresel Eğilimler” raporu yayımlıyor. Bu yılki rapora göre, 2016 sonunda dünyada yerinden edilen kişi sayısı 65,6 milyona ulaştı. Bu sayının 22,5 milyonunu mülteci nüfusu oluşturdu. Suriye’de 2011’den bu yana süren iç savaş, dünyada en fazla insanın mülteci olmasına neden olmaya devam ederek 5,5 milyon kişiyi mülteci konumuna getirdi. Suriyelilerin ardından Afganistan, en fazla mülteci veren ülkeler sıralamasında 2,5 milyonla ikinci sıraya yerleşti. Güney Sudan’da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’e bağlı güvenlik güçleri ile yardımcısı Riek Machar yanlıları arasında 8 Temmuz’da yeniden başlayan barış görüşmelerinin, yaklaşık 270 kişinin öldüğü çatışmalarla sekteye uğramasının ardından yıl sonuna kadar yaklaşık 740 bin kişi ülkeden kaçtı. Güney Sudan dünya sıralamasında 3. sıraya yerleşti. Listede yer alan diğer ülkeler, sırasıyla Somali, Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Myanmar, Eritre ve Burundi oldu.
BMMYK tarafından açıklanan bu rakamların hepsi bir araya getirildiğinde, 65,6 milyon sayısı, dünya genelinde ortalama olarak her 113 kişiden birinin bugün zorla yerinden edilmiş olduğu anlamına geliyor. Bu sayı, dünyanın 21. en büyük nüfusuna sahip ülke olan İngiltere’nin nüfusundan daha fazla. Geçen yıl, 10,3 milyon kişinin yerinden edildiği dikkate alındığında, her 3 saniyede bir 1 kişinin yerinden oldu.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/dunyada-zorla-yerinden-edilmeler-alarm-veriyor…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook