BM, Fransa’ya “Sığınmacılara en azından temiz su verin” çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren insan hakları uzmanları, Fransa hükümetine ülkede bulunan az sayıda sığınmacı ve göçmenlere temiz su ve hijyen hizmeti sağlanması yönünde çağrıda bulundu.
Güvenli içme suyu ve sağlık koruma konusunda BM Özel Raportörlüğü yapan Leo Heller’in öncülük ettiği BM uzmanları, ortak yazılı açıklama yaparak Fransa’nın ülkedeki sığınmacı ve göçmenlere karşı politikasını eleştirdi.
Açıklamada, Calais, Grande-Synthe, Tatinghem, Angres et Dieppe sığınmacı kamplarıyla Fransa’nın kuzeyindeki diğer bölgelerindeki sığınmacı ve göçmenlerin yeterli sayıda acil barınak, temiz su, tuvalet ve çamaşırhaneden mahrum olduğunun altı çizildi.
Calais kampında 900, Grande-Synthe’de 350 sığınmacının kaldığı, diğer kamplardaki sığınmacı sayısının ise bilinmediği aktarılan açıklamada, Fransa hükümetine ülkedeki sığınmacı ve göçmenlere daha fazla temiz su ve hijyen hizmeti sağlaması yönünde çağrıda bulunuldu.
BM Özel Raportörü Heller, Fransa’ya tepki göstererek, “Grande-Synthe’dekispor merkezine kabul edilmeyenler de dahil olmak üzere Fransa’nın kuzey kıyısı boyunca göçmenler ve sığınmacılar insanlık dışı bir durumla karşı karşıya kalıyorlar, bazıları tuvaletleri olmayan çadırlarda yaşıyor ve kendilerini kirli nehirlerde veya göllerde yıkıyorlar.” ifadelerini kullandı.
Özellikle Calais Sığınmacı Kampı’ndaki kötü şartlar ve sığınmacılara karşı kötü muameleden dolayı BM uzun zamandır Fransız hükümetini eleştiriyor.
Kaynak: Haber7

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook