Balkanlar’da dört mülteci donarak can verdi

Geçen hafta aşırı soğuklar nedeniyle en az dört göçmenin yaşamını yitirdiği bildirildi. Bulgaristan’da iki Iraklı ve bir Somalili ile Yunanistan’da bir Afgan göçmenin donarak can verdiği öğrenildi.
Yunan adalarındaki göçmenlerle ilgili bilgi veren BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edward durumun endişe verici olduğunu söylüyor:
“Özellikle Sisam, Sakız Adası ve Midilli’deki durum kaygı verici. Sisam adasında, aralarında küçük çocukların ve yardıma muhtaçların da olduğu, yaklaşık 700 kişi ısı sistemi olmayan çadırlarda barınıyor.”
2015’in sonlarında, göçmenlerin yeniden yerleştirilmesi ile ilgili imzalanan AB anlaşmaları kapsamında, Yunanistan’daki 66 bin 400 göçmenin iki yıl içerisinde diğer AB ülkelerine yerleştirilmesi hedefleniyordu. Ancak bugüne kadar bu göçmenlerden sadece yüzde 12’si diğer ülkelerce kabul edildi. Birçok AB ülkesi mültecilere ilişkin sorumluluk almaktan kaçınarak yaşanan insani krizi derinleştiriyor.
Mültecilerin soğuktan korunabilecekleri barınak imkanından yoksun olmaları, onları ölüm tehlikesiyle karşı karşıya getirmiş durumda.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/01/07/dort-multeci-donarak-can-verdi

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook