Avusturya göçmenlerin yardım ödemelerini kesiyor

Avusturya’da, sağcı koalisyon hükümeti, göçmenler, mülteciler ve diğer AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yapılan sosyal yardım ödemelerinde kesintiye gitmeyi planladığını duyurdu.
Yeni plana göre bu gruplara yapılan aylık sosyal yardım ödemesi 563 euro ile sınırlandırılacak. Almanca testini geçtikleri takdirdeyse Avusturya vatandaşlarının aldığı 863 euroluk aylık yardım ödemesine hak kazanabilecekler.
Göçmenlerin ise beş yıl boyunca bu yardımı alabilmeleri engellenecek.
Aşırı sağcılarla koalisyon hükümeti kuran Muhafazakâr Başbakan Sebastian Kurz, göçe karşı sert bir tutum takınmayı vaat etmişti.
Kurz geçen yılki genel seçim kampanyasında, mültecilere yapılan yardım ödemelerini kesme ve Avrupa’ya yönelik göç yollarını kapatma sözü vermişti.
Kurz düzenlediği basın toplantısında “Temel kural, asgari sosyal yardım ödemelerine tam anlamıyla ulaşabilmek için Almanca’nın kilit olması. Bu da, yetersiz derecede dil bilenlerin tam ödeme alamayacakları anlamına geliyor” dedi.
Ancak, Avusturya hükümetinin planları AB kurallarıyla çelişiyor. Çünkü AB kuralları tüm üye ülkelerin, tüm üye ülke vatandaşlarına eşit davranmasını gerektiriyor.
Kaynak: BBC

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook