Arakanlı mülteci kız çocukları Bangladeş’te fuhşa zorlanıyor

Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı mülteci kadınların ve kız çocuklarının fuhuş şebekeleri tarafından yardım karşılığı cinsel ilişkiye zorlandığı bildirildi.
BBC’nin çocuk istismarı konusunda çalışmalar yürüten Sentinel Vakfı ile yaptığı haber araştırmasında, Myanmar ordusunun saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan ve buradaki mülteci kamplarında zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veren kadınların ve kız çocuklarının fuhuş şebekelerinin tuzağına düştüğünü belirledi.
Haberde, Arakanlı mültecilerin yoğun olarak bulunduğu sınır şehri Cox Bazar’da, insan tacirlerinin ailelerini saldırılarda kaybetmiş kadınları ve kız çocuklarını Bangladeş’in diğer şehirlerinde hizmetçi, otel ve mutfak görevlisi gibi işler bulma bahanesiyle kandırarak mülteci kamplarından çıkardığı ve daha sonra fuhşa zorladığı ifade edildi.
Fuhşa zorlanan kadınların, büyük bölümü 13 ile 17 yaş arasında, bazıları kandırılıp kamp dışına çıkarıldıktan sonra şiddete ve zorlamaya maruz kaldıklarını anlatırken, bazıları ise durumu sezmesine rağmen, kamplardaki yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle “başka bir seçeneği olmadığı için” kaderine razı olduğunu ifade etti.
İnsan tacirlerinin ve fuhuş şebekelerinin mülteci krizini istismar ettiği belirtildi.
Haberde gerçek adı verilmeyen 14 yaşındaki bir kurban, ailesini saldırılarda kaybettikten sonra Bangladeş yolunda yardım ararken bir minibüsün yanında durduğunu ve bir kadının kendisine yardım teklif ettiğini, sınırdan güvenli şekilde geçebilmek için yardımı kabul ettiğini söyledi. Sözlerine, “Bir süre sonra yanıma iki erkek geldi. İstediklerini yapmadığım için beni bıçakla tehdit ettiler, karnıma yumruk attılar, dövdüler. Sonra bana tecavüz ettiler. İstemediğim halde beni zorladılar.” şeklinde devam eden kız yaşadıklarını anlattı.
Kız çocuklarının uluslararası pedofili zincirlerinin de hedefinde olduğu, pedofillerin şifreli haberleşme ağlarında Bangladeş’teki fuhuş bağlantılarına dair detaylı bilgilerin yer aldığı kaydedildi.
 
Kaynak: AA

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook