Almanya mülteci çocukları sınır dışı edebilmek için Fas’ta modern toplama kampı yapacak

Basına sızan bir takım haberlere göre Almanya Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF) küçük yaşta mülteci çocuklarını sınır dışı ederek, onları Fas’ta inşa edeceği konutlarda tutmayı planlıyor. Plandan haber olan muhalefet milletvekilleri ve insan hakları kuruluşları şiddetli tepki gösterdi. BAMF’ın planına göre kanunları çiğneyen veya gönüllü olarak ülkeden ayrılmak isteyen yaşı küçük mülteciler Fas’ta inşa edilecek toplu konutlarda barındırılacak.
Alman Taz gazetesinin ulaştığı belgelere göre şimdiden her biri yüz daireden oluşacak iki konut kompleksinin planlaması yapılmış durumda. Evlerin inşasına bu sene başlaması, 2020 yılında da projenin hayata geçmesi planlanıyor. Taz gazetesinin haberine göre tesislerin için ve yönetilmesi için “uygun STKlar” ve finansmanı için de ” uygun AB üyeleri” aranmaya başlandı bile. İsveç’ten resmi olarak yardım istendi ve Alman eyaleti Kuzey Ren Vestfalya proje partnerlerinden biri olarak belirlendi.
Plana muhalefet edenler ise BAMF’ın sunduğu çözümün ne insani ne de sürdürülebilir olmadığını ileri sürüyor. Konuyu gündeme taşıyanlardan biri olan Alman Yeşiller Partisi milletvekillerinden Luise Amtsberg, planın hükümetin mülteci çoçuklarının refahını geliştirmeyi ve haklarını korumayı değil de onlardan kurtulmayı istediğini gösterdiğini söyledi. Bavyera Mülteci Konseyi yöneticisi Stephan Dünnwald ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada planın uygulanabilir olup olmadığından önce yasal olup olmadığının sorgulanması gerektiğini savundu. Dünnwald açıklamasında “Mevcut uygulamada yaşı küçük mülteciler sadece onları gönderilecekleri havaalanında karşılayacak vasileri varsa sınır dışı edilebiliyorlar. Eğer yeni uygulamada bu şartı ortadan kaldırmak için gönderilecekleri yerlere evler inşa edilecekse bu hem ahlaki hem de yasal olarak çok sorunlu bir durumdur” dedi. Daha önce Kosova’ya geri gönderilen mültecilerin orada nasıl muamele gördüğünü bizzat gözlemleyen Dünnwald, Fas’ta planlanan proje için güvenilir STK bulmanın zor olduğunu da söyleyerek “AB ve Alman fonlarını sömürmek isteyen bir takım dolandırıcı STK’lar haricinde hiçbir kurum bu tür bir projede rol almak istemez” dedi.
Kaynak: http://yekvucut.com/tenkit/almanya-multeci-cocuklar-icin-fasta-toplama/

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook