Akdeniz’de tekne faciası: 100 civarında sığınmacının öldüğünden endişe ediliyor

Akdeniz’de Libya açıklarında batan sığınmacı teknesinde 100 civarında sığınmacının öldüğünden endişe ediliyor. Kötü hava şartlarının arama çalışmalarını zorlaştırdığı haber veriliyor.
Libya açıklarında alabora olan teknede 100 civarında sığınmacı olduğu ve saatlerce süren aramadan sonra sadece dördünün kurtarılabildiği bildirildi.
Uluslararası Göç Orgazinasyonu Roma Sözcüsü Flavio di Giacomo yaptığı açıklamada teknede 110 civarında sığınmacı olduğunun tahmin edildiğini ancak sadece dördünün kurtarılabildiğini söyledi. İtalyan ANSA Haber Ajansı’da kötü hava şartlarının aramaları zorlaştırdığını bildirdi.
Son 36 saat içinde Libya açıklarında 750 dolayında sığınmacının da sağ olarak kurtarıldığı bildiriliyor.
AB Sınır Güvenlik Örgütü Frontex’e göre geçen yıl 181 bin sığınmacı İtalya’ya kaçak yollardan tekne ile geçmeye çalıştı. Frontex bu sığınmacıların çoğunluğunu ise Batı Afrikalıların, özellikle Nijeryalıların oluşturduğunu açıkladı.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından geçen ay yapılan ortak açıklamaya göre geçen yıl içinde Akdeniz’i teknelerle geçmek isterken 5 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Kapasitesinin üzerinde doldurulan ve denize elverişli olmayan botlarla Kuzey Afrika kıyılarından Avrupa’ya yapılan yolculuklar her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olsa da, insanlar savaştan kaçmak veya daha iyi ekonomik koşullara sahip olmak umuduyla bu teknelerle yola çıkmayı göze alıyor. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında geçen mart ayında varılan mülteci mutabakatının ardından, Avrupa’ya sığınmak isteyenler için Akdeniz güzergâhı tek seçenek oldu.
Kaynak: http://www.dw.com/tr/akdenizde-tekne-facias%C4%B1/a-37137471

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook