10 yaşındaki göçmen çocuğun geçen yıl ABD’de gözaltındayken öldüğü ortaya çıktı

ABD Sınır Devriyesi’nin gözaltına aldığı 10 yaşındaki El Salvadorlu bir kız çocuğun geçtiğimiz yıl yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Son 6 ayda gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirdiği öğrenilen göçmen çocukların sayısı 6’ya yükselmiş oldu.
ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, doğuştan kalp rahatsızlığı olan kız çocuğun, Eylül ayında Nebraska’daki bir hastanede öldüğünü açıkladı.
Çocuğun ABD’ye ne zaman ve nasıl girdiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.
Refakatsiz göçmen çocukların bakımından sorumlu ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın sözcüsü Mark Weber, kız çocuğun ülkeye girdikten bir süre sonra 4 Mart 2018’de “sağlık durumu hassas” olduğu gerekçesiyle Teksas’ta San Antonio’daki bir mülteci ofisine getirildiğini söyledi.
Weber, kız çocuğun ameliyata alındıktan sonra yaşadığı komplikasyonlar sonucu komaya girdiğini, tedavisinin devamında, Mayıs ayında hastaneden ayrılarak Arizona’da bir sağlık merkezine gönderildiğini belirtti.
26 Eylül 2018’de “ailesine daha yakın olabilmesi için” Nebraska’da bir bakım merkezine getirilen çocuk, “yüksek ateş ve solunum bozukluğu” nedeniyle bundan üç gün sonra yaşamını yitirdi.
Demokratlar ise, göçmen çocuk ölümleri hakkında soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.
ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda Meksika sınırından geçişlerin çok arttığı gerekçesiyle yasa dışı göçün üzerine gideceğini duyurdu.
Kaynak: BBC

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook