İspanya engelli kadınların zorla kısırlaştırılmasını tartışıyor

İspanya ‘engelli’ kadınların zorla kısırlaştırılmasını tartışıyor. Çok sayıda insan hakları grubu İspanya’nın bu konuda Avrupa ve uluslararası standartlara uymadığı eleştirisi yapıyor. Asperger hastası Cristina Paredero, bu süreci en zorlu geçirenlerden biri.
Cristina’ya bir çeşit otizm olan asperger sendromu teşhisi konduğunda 18 yaşındaydı.
Tanının konulması yıllarca bu hastalığın zorluklarını yaşayan Paredero için bir rahatlama anlamına geliyordu; ancak ailesi onun ile ilgili görüşlerini keskin şekilde değiştirdi.
O andan itibaren, kızlarının kendini koruma becerisine güvenmeyi bıraktılar ve onu kısırlaştırmanın en iyi yol olduğuna karar verdiler.
Mevcut İspanyol ceza kanunu uyarınca, bir doktor tarafından “engelli” olarak ilan edilen kişiler velilerinin talebine göre kısırlaştırılabiliyor.
Cristina ailesinin uyguladığı baskı sonucu bu sürece izin verdi.
Şimdi 26 yaşında gazetecilik bölümünde okuyan Cristina yaşadıklarını Euronews’e anlattı.
Cristina büyüdükten sonra profesyonellerden yardım alamaya başladığında ailesi tarafından yanıltıldığını ve yanlış bilgilendirildiğini söylüyor: “Ailem asperger hastalığımı her zaman farklı bir kapasite olarak değil, bir hastalık olarak gördü. Cinsel ilişkiye girmemin sorumsuzca olacağını söylediler, çünkü hamile kalabilirdim. Anne olmanın sorumluluğunu üstlenemeyeceğimi; asperger olarak çocuklarımın da asperger olarak doğacağını tekrarlayıp durdular. Böylece çocuk sahibi olamadığım fikri aklıma işlendi.
Engellilerin hakları için mücadele eden yardım derneği Full Inclusion’dan hukuk danışmanı Ines de Araoz, uygulamanın haksızlıkları beraberinde getirdiğini söylüyor: “Uygulamada velisi engelli bir kişinin kısırlaştırılmasını hakimden isterse ve o da bunu kabul ederse, süreç o kişinin iradesine karşı bile işlemeye devam eder.”
Uzman, zorla kısırlaştırmanın iki farklı senaryo altında gerçekleşebileceğini söylüyor.
İlk senaryoda hasta neler olduğu konusunda bilgilendirilmez. Örneğin, hastaya bir fıtık ameliyatı olacağı söylenir ve kısırlaştırılır.
İkinci senaryoda, kişi kısırlaştırılacağını bilir, reddeder; ancak prosedür yine de gerçekleşir.
De Araoz, ‘istisnai koşulların’ yasalar altında ne anlama geldiğine dair sık sık yanlış anlaşılmalar olduğunu söylüyor: “Bir zamanlar bir yaz kampına gidecek olan zihinsel engelli bir kişinin davasıyla ilgilendim. Ailesi çocuklarını kısırlaştırmak istedi çünkü erkekler de orada olacaktı.”
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook