İngiltere’de üniversiteler cinsel istismar kurbanı öğrencileri yüz üstü bırakıyor

İngiltere’de cinsel istismara uğradıklarını üniversitelerine rapor eden yüzlerce öğrenci, üniversitelerinin çoğu zaman şikayetlerini ciddiye almadıklarını ve açılan incelemeleri kapattıklarını söylüyor. Yaşadıkları bütün süreç bireylerde travma yaratıyor.
BBC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz bahar döneminde İngiltere’de üniversiteler 700’den fazla cinsel istismar iddiasına dair başvuru aldı.
Öğrenciler üniversiteleri itibarlarının zedelenmesi korkusundan dolayı cinsel istismar olaylarında bir sonuca varmadıklarını ve istismara uğradığını iddia eden öğrencilere de yeterli desteği sağlamadıklarını iddia ediyor.
Birleşik Krallık’taki üniversiteler konuyla ilgili geniş çaplı düzenlemeler yapmak için çalışıldığına dair açıklama yaptı.
Fakat öğrenciler maruz kaldıkları cinsel istismarı yetkili birimlere şikayet etmeye gittiği zamanı “zaman kaybı” olarak görüyor. Kimi öğrenciler ise “suçlu tarafın kendileriymiş gibi hissettirildiklerini” söylüyor.
İncelenen raporlara göre, geçen sene Birleşik Krallık’taki 81 üniversiteden 4’ü cinsel istismara dair 110’dan fazla şikayet ve 80 tecavüz suçlamasıyla yapılan şikayetlerde büyük paydayı oluşturuyor.
Yaşanan bazı istismarlarda, öğrenciler ve üniversiteler saldırıyı gerçekleştiren kişi için polise şikayette bulundu.
Fakat, üniversitelerde cinsel istismar ve tecavüz konusunda izlenmesi gereken yollara dair kesin bir bilgi yok. Her şey öğrenciye veya üniversitedeki yetkiliye bağlı kalıyor.
Üniversiteye ve polise maruz kaldığı tecavüzü belirten bir öğrenci, kendisine saldıran adamı üniversitenin kampüsünde sürekli gördüğünü ve bu duruma karşı gerekli güvenlik sisteminin sağlanmadığını belirtiyor.
Bir başka öğrenci maruz kaldığı cinsel saldırıdan sonra yurda korkmadan gidemediğini söylediği zaman, üniversite tarafından kütüphanede kalabileceği cevabını aldığını söylüyor.
Cambridge Üniversitesi’nde okuyan 21 yaşındaki Dani, üniversitedeki danışmanının kendisine uygunsuz ve cinsel içerikli mesajlar atmasının ardından panik atak krizleri yaşadığını söylüyor.
Aldığı dersi bırakmasından sonra, danışmanı hakkında şikayetçi olmak isteyen Dani’ye yapması gerekenle ilgili üniversite tutarsız tavsiyeler verdi.
Yaşadıklarını BBC UK’e anlatan Dani, “Tüm bu süreç boyunca hakkında şikayette bulunulan benmişim gibi hissettim.” dedi.
Disiplin kurulunun toplanmasından önce, Dani tacizci danışmanı ile aynı ortamda olmak istediği için kurulun toplandığı odanın dışında olmayı talep etti. Bu genelde yerel mahkemelerde talep edildiğinde alınan bir karar olmasına rağmen üniversite Dani’nin talebini reddetti. “Şikayetçi olduğum danışmanın avukatı bana sorular sorarken, sadece iki koltuk ilerisinde şikayetçi olduğum danışman oturuyordu.” dedi.
Danışman hakkında suçlamalara dair sadece dört cümlelik bir özür mektubu cezası aldı. Danışmanının alması gereken cezayı ise şikayetçi taraf olan Dani aldı. Dani’nin üniversite kampüsündeki bazı binalara girmesi yasaklandı.
Danışman hala üniversite çalışmaya devam ediyor.
Kaynak: HT

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook