ABD Kara Kuvvetleri’nde tecavüz vakaları yaşanıyor

ABD Kara Kuvvetleri’ndeki askerler, bir kadın askere tecavüz edip onu öldürdü

ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı Teksas’taki Ford Hood üssünde bir kadın asker tecavüze uğradığını ihbar ettikten sonra diğer askerler tarafından öldürüldü. 20 yaşındaki kadın asker  Vanessa Guillen tecavüze uğradığını ihbar etti. Vanessa Guillen tecavüze uğradığını ihbar etmesinin üzerine öldürüdü. Olaydan sonra ABD Kara Kuvvetleri’ne soruşturma açıldı. Vanessa Guillen’in öldürülmesine yönelik başlatılan soruşturmanın ardından ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı Teksas’taki Ford Hood üssündeki 14 askeri yetkili görevinden alındı. Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty başlatılan soruşturmanın sonucuna ilişkin açıklamada bulundu. Üsteki yönetimin tecavüz konusunda büyük ihmalinin olduğunun tespit edildiğini belirtti. ABD Kara Kuvvetleri’nde her yıl binlerce tecavüz vakası yaşanıyor. Tecavüz vakasıyla sarsılan Fort Hood Üssüne iliştin soruşturma tamamlandı.

ABD Kara Kuvvetleri’nde her yıl binlerce tecavüz vakası yaşanıyor

ABD Kara Kuvvetleri’nde her yıl binlerce tecavüz vakası yaşanıyor. ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı Teksas’taki Ford Hood üssünde yaşanan tecavüz olayları bunlardan sadece biri. Nitekim ABD Kara Kuvvetleri’nde cinsel taciz konusunda büyük ihmaller olduğu da ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty tecavüze uğradığını ihbar eden  Vanessa Guillen’in öldürülmesine ilişkin açıklamada bulundu. Üsteki yönetimin tecavüz konusunda çok büyük ihmalinin olduğunu itiraf etti.

ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreterinden itiraf

ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty, Teksas’taki Ford Hood üssünün bu tür ortamlara ve olaylara müsait olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Buradaki komutanların tacize ve tecavüze müsamahakar davrandığının da bulgular arasında olduğunu belirtti. McCharty, tecavüz soruşturmanın Kara Kuvvetleri’ndeki ortamın baştan sonra değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri McCharty, soruşturma kapsamında üs komutanı Tümgeneral Scott Efflandt, 3’üncü Süvari Alay Komutanı Albay Ralph Overland ve Alay Kıdemli Başçavuşu Bradley Knapp dahil olmak üzere 14 komutanın görevden alındığını bildirdi. Tümgeneral Efflandt’e eylül ayında görevden alınmıştı. Fakat soruşturma sonuna kadar Fort Hood’da kalmasına izin verilmişti. Fort Hood, son zamanlarda intihar ve ölüm olayları ile de sarsılmıştı. 2016’dan bu yana üste 70’i intihar, 7’si cinayet olmak üzere 150 askerin öldüğü bildirilmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook