Trump’ın başdanışmanı Flynn, “diktatörler değil, İslâm yıkılmalı!” dedi

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın başdanışmanı olan ve ulusal güvenlik danışmanı olması beklenen Mike Flynn, Amerikan dış politikasının, küresel düzlemde İslamcılık ile mücadele düzeyine oturmasını istedi. Cumhuriyetçi Parti Kongresi’nde konuşan Amerikan Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı eski direktörü Korgeneral Mike Flynn, ABD’nin radikal İslam mücadelede müttefikleriyle ortak hareket etmesini isterken, eski düşmanlarıyla ilgili olarak şu sinyali verdi: “Kuzey Kore gibi komünist bir rejim, İran gibi bir radikal İslamı nasıl kucağında tutabilir? Ya da Rusyalı Putin? Mesela o kesinlikle bir cihadist değildir. Ruslar, radikal İslam’la mücadele için önemli bir anlaşma yaptı.”
Brookings Instutition yazarı William McCants de, Flynn’ın bulunduğu bu özel toplantının metinlerini köşesinden duyurdu. ABD’nin yeni dış politika dünyasını çözmeye çalışan William McCants, Flynn’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Radikal İslam ve Müttefiklerine Karşı Küresel Savaşın Mücadele Alanı” adlı kitabına vurgu yaptı. Aktardığı bilgilere göre, Amerikan Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı eski direktörü Korgeneral Mike Flynn, tam olarak bir İslam düşmanı. Kitabında, dış politika ile ulusal güvenlikte Flynn’ın düşünceleri, ‘Radikal İslam’ düşüncesine karşı hareket edilmesi üzerine yoğunlaşıyor.
Flynn Ortadoğu’daki rejimlerle ilgili neoconlarla ortak bir düşüncede olduğu belirtiliyor. Flynn, diktatör rejimlerle dostluk kurulabileceğini belirterek, buna Sisi ve Tunus’un devrik lideri Abdulfettah Sisi’yi örnek gösteriyor. Flynn ayrıca, Saddam rejiminin devrilmesinin de büyük hata olduğu görüşünde. Flynn, Amerikan dış politikasında “Demokrasiyi yaymak ve güçlü dostlarla işbirliği yapmak” stratejisi izlemesi gerektiğini de vurguluyor.
Amerikan Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı DIA’nın eski direktörü emekli Korgeneral Mike Flynn, Obama döneminde ‘radikal İslam’ demekten vazgeçmediği için görevden uzaklaştırılmıştı. Trump’ın başkan seçilmesiyle Trump’ın geçiş dönemi ekibinde başkan yardımcılığına getirildi. Alınan bilgilere göre, şimdilik Trump’ın ulusal güvenlik ekibini oluşturuyor. 20 Ocak’tan sonra da Ulusal Güvenlik Danışmanı ya da Ulusal İstihbarat (DNI) Direktörü olması bekleniyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook