Trump Neo-Nazi İngiliz’in İslam düşmanı videolarını paylaştı

ABD’de İslam karşıtlığı başkanlık düzeyinde varlığını sürdürüyor. ABD Başkanı Trump twitter hesabından, İngiliz aşırı sağcı Jayda Fransen’in paylaşımlarını, kendi hesabından paylaştı. Provokasyon kokan bu tweetler, ABD başkanı Trump’ın kendi kişisel hesabından paylaşıldı. Trump, İngiliz aşırı sağcı Britain First (Önce Britanya) isimli siyasi hareketin liderlerinden Jayda Fransen’in yüklediği üç videoyu, kendi resmi Twitter hesabında paylaştı. Videoların üçünün de İslam karşıtı olması, sosyal medyada tepki çekerken, kullanıcılar Trump’ı islamofobik olmakla suçladı.
Videolardan ilki Müslüman bir göçmenin Hollandalı bir çocuğu dövdüğünü gösterirken, diğerinde de Bakire Meryem heykelini parçalayan sakallı bir kişi görülüyor. Son video ise bir çocuğun çatıdan atılma görüntüsüne yer veriyor. Trump videoları yorum yapmadan retweet yaparak paylaştı.
Trump’ın retweet yaptığı İslam karşıtı Neo-Nazi Jayda Fransen, geçtiğimiz yıl başörtülü bir kadına hakaret ederek “Müslüman erkekler kadınları zorla örtüyorlar çünkü cinsel arzularını kontrol edemiyorlar” demiş ve para cezasına çarptırılmıştı. İslam karşıtı faşist Jayda Fransen Trump’a retweetlerden dolayı teşekkür etti, ardından “İslam’ı eleştiren bir konuşma yaptığı için” hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek Trump’tan yardım istedi. İngiliz Başbakan Theresa May, sözcüsü aracılığıyla Trump’ın paylaştığı videoları kınadı. Trump ise cevaben, kendisine değil Birleşik Krallık içerisindeki yıkıcı radikal İslami terörizme odaklanması gerektiğini söyledi.
Kaynak: http://www.ensonhaber.com/abd-baskani-trumptan-islam-karsiti-tweetler.html

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook