Texas’ta 6 yaşındaki down sendromlu Müslüman çocuk öğretmeni tarafından “terörizmle” suçlandı

ABD’nin Texas eyaletinde İslamofobinin ülkede ulaştığı korkunç boyutu gözler önüne seren bir olay yaşandı. Texas’a bağlı Pearland kentinde bulunan CJ Harris adlı ilkokulda geçici öğretmenlik yapan bir kişi, 6 yaşında iletişim kurmakta zorluk çeken Down sendromlu bir öğrencisini polise şikayet etti. Down sendromlu ve konuşamayan Müslüman çocuğun “Allah” ve “bam bam” dediğini iddia eden öğretmen, çocuk ve ailesi hakkında soruşturma açılmasına neden oldu. Muhammed Süleyman adlı 6 yaşındaki çocuğun babası olan Mahir Süleyman, Fox26 kanalına yaptığı açıklamada, Muhammed’in Down sendromlu olarak doğduğunu ve sürekli olarak bakıma ihtiyacı olduğunu belirterek oğlunun hiçbir şekilde konuşamadığını ve zihinsel kapasitesinin 1 yaşındaki bebekle aynı olduğunu söyledi.
Son üç dört haftanın hayatının en zor günleri olduğunu belirten baba Süleyman, polis ve sosyal servis tarafından haftalardır soruşturma altında olduklarını söyledi. Süleyman, “Muhammed’in terörist olduğunu iddia ediyorlar. Bu çok aptalca. Bu gerçekten bir ayrımcılık. Ayrımcılık iması değil, yüzde 100 tam anlamıyla bir ayrımcılık.” ifadelerini kullandı.
ABD’de İslamofobi son yıllarda giderek yükseliyor. Ana-akım medyanın Müslüman karşıtı ön yargıyı besleyen tutumu ile Müslümanlara ve İslam’a karşı ayrımcı bir dil kullanan Trump’ın başkan seçilmesinin ardından İslamofobi endişe verici boyutlara ulaştı. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR)’ne göre, 2017 yılında geçen yıl aynı döneme oranla Müslümanlara yönelik nefret suçlarının yüzde 91 oranında arttığı belirtildi.
Kaynak: https://www.dailysabah.com/islamophobia/2017/12/04/us-teacher-reports-mu…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook