Suudi Arabistan’da ezan sesi kısıldı

Suudi Arabistan’da camilerde ezan sesi kısılıyor

Suudi Arabistan‘da ülkede camilere ezan sesinin yüksekliği için yeni kurallar getiriliyor. Suudi İslami İşler Bakanlığı geçtiğimiz hafta ezanın, camilerdeki tüm hoparlörlerin azami ses seviyesinin en fazla üçte biri yüksekliğinde okunacağı açıklamasında bulundu. Ezan sesinin yaşlı ve çocukları rahatsız ettiğini ileri sürüldü. Ezan okunan hoparlörlerin sesini kısıldı. Kararın ardından ülkenin muhafazakâr kesimden tepki geldi. Karara karşı çıkan vatandaşlar ise “krallığın düşmanları” olarak ilan edildi. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Abdüllatif El Şeyh, namaz kılmak isteyen vatandaşların imamın çağrısını beklemesinin gerekmediğini söyledi. Abdüllatif El Şeyh, “Namaz kılmak isteyenlerin imamın sesini beklemesine gerek yoktur. Önceden camiye gitmiş olmaları gerekir” diye konuştu.

suudi arabistan'da ezan
Suudi Arabistan ezan sesini kıstı

Karara karşı gelenler krallığın düşmanı olarak nitelendirildi

İngiliz basın organı BBC Türkçe’nin yaptığı habere göre; Abdüllatif El Şeyh, devlet televizyonundan konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Abdüllatif El Şeyh’in yaptığı konuşmaya göre ezan sesinin kısılması kararının halktan gelen tepkiler üzerine alındı. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı, ezan sesinin aşırı yüksek olmasından şikâyet edenler arasında, yaşlıların ve çocuklarının uykularının bölündüğünü söyleyen ailelerin bulunduğunu söyledi. Suudi bakan, sosyal medyada bu kararı eleştirip “restoran ve kafelerdeki yüksek sesli müziğin de kısılması gerektiğini” söyleyenlere tepki gösterdi. Abdüllatif El Şeyh, “Namaz kılmak isteyenlerin imamın sesini beklemesine gerek yoktur. Önceden camiye gitmiş olmaları gerekir” açıklamasını yaptı. Karara karşı çıkanları “Suudi krallığının düşmanı” olarak niteledi. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Abdüllatif El Şeyh, bu kişilerin sorun çıkarmayı ve ulusal bütünlüğü bozmak istediğini belirtti. Suudi İslami İşler Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı karar uyarınca, camilerdeki hoparlörler azami ses seviyelerinin en fazla üçte birine kadar açılabilecek. Aynı zamanda, ezan sonrasında camilerde okunan dualar veya verilen vaazlar hoparlörden yayınlanmayacak; ezandan sonra hoparlörler kapatılacak.

Suudi Arabistan’da camilerde sadece ezan ve kamet için hoparlör kullanılacak

Suudi Arabistan’da, geçtiğimiz aylarda da camilerde hoparlörlerin sadece ezan ve kamet okunması sırasında kullanılmasına karar verilmişti. İslami İşler Bakanı Abdullatif Al Şeyh’in camilerde hoparlör kullanımıyla ilgili çıkardığı yeni genelge, bakanlığın internet sitesinde yayımlanmıştı. Genelgede, hoparlörlerin sadece ezan ve kamet için kullanılacağı, bunun dışındaki durumlarda dışarıya ses verilmeyeceği belirtilmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook