Sri Lanka’da Müslümanlara karşı saldırılar artıyor

5 Mart Pazartesi günü Sri Lanka’da Sinhala bir erkek bir grup Müslüman tarafından saldırıya uğradıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bu olay üzerine bölgede Müslümanlara karşı saldırılar arttı.
Radikal Budistlerin, Kandy bölgesinde Müslümanlara ait 10’dan fazla ev ve dükkânı ateşe vermesinin ardından bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, olayların farklı bölgelere de yayılmaması için ülkede olağan üstü hal ilan etti. 
Yerel bir yetkili BBC’ye verdiği demeçte Digana ve Teldeniya bölgesinde 4 caminin, 37 evin, 46 dükkanın ve 35 aracın hasar gördüğünü bildirdi.
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sri Lanka’da camilere, Müslümanlara ait ev ve dükkânlara saldırılar düzenlendiği yönündeki haberlerin üzüntüyle takip edildiği ve Müslümanları hedef alan bu tür şiddet olaylarından derin endişe duyulduğu bildirildi.
Açıklamada, şiddet ve nefretin radikal örgütler aracılığıyla yayılmasının önüne geçmek ve Müslümanları korumak için Sri Lanka hükümetinin somut tedbirler alması talep edildi.
 
Kaynak: TimeTurk
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook