Sırbistan’da Anadolu Ajansı kameramanı saldırıya uğradı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da görev yapan Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Nihad İbrahimkadic, kimliği henüz tespit edilemeyen kişiler tarafından sabah saatlerinde saldırıya uğradı.
Belgrad’daki tren garı yakınında uğradığı saldırıda darp edilen İbrahimkadic, Sırbistan Jandarma Birliğine bağlı askerler tarafından bulunduktan sonra Askeri Tıp Akademisine kaldırıldı.
Yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren İbrahimkadic’in, çenesinin kırıldığı ve ameliyata alınacağı öğrenildi.
Saldırganların İbrahimkadic’in üzerindeki dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi değerli eşyalarını almadıkları belirtildi.
Türkiye’nin Belgrad ve Saraybosna büyükelçilikleri konuyla ilgili bilgilendirildi.
Bosna Hersek vatandaşı İbrahimkadic, 2012 yılından itibaren Belgrad’da kameraman olarak görev yapıyordu.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, Anadolu Ajansının (AA) Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da görevli kameramanı Nihad İbrahimkadic’e bu sabah yapılan saldırıyı kınadıklarını açıkladı.
Mijatovic, yaptığı açıklamada, İbrahimkadic’e yönelik saldırının nedeninin henüz bilinmediğini belirterek, “Basın mensubuna yapılan bu alçakça saldırının soruşturulacağına ve suçluların adalet karşısına çıkarılacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.
Sırbistan Bağımsız Gazeteciler Topluluğu (NUNS) ile Vojvodina Bağımsız Gazeteciler Topluluğu da İbrahimkadic’e yönelik saldırıyı kınadıklarını açıkladı.
Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic, İbrahimkadic’i tedavisinin sürdüğü Belgrad’daki Askeri Tıp Akademisinde ziyaret etti.
Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Stefanovic, İbrahimkadic’e saldıranların üç kişi olduklarını belirterek, “İlk değerlendirmeler bu kişilerin sığınmacı olabileceği yönünde ancak elimizde henüz kesin bir bilgi yok.” ifadesini kullandı.
Saldırganların kimlik tespiti için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Stefanovic, saldırganların kameramanın sırt çantasını almaya çalıştığını, çantasını vermemek için saldırganlarla mücadele eden İbrahimkadic’in darbedildiğini söyledi.
Bu arada, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ile Çalışma, İstihdam ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin de saldırı hakkında telefonla bilgi aldı ve AA kameramanına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook