Maske takan lösemi hastası, Avusturya polisi tarafından ‘peçe yasağı’ sebebiyle durduruldu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da lösemi hastası olduğu için maske takan bir erkek, ülkede geçen yıl yürürlüğe giren ve kamusal alanda yüzün tanınmayacak şekilde örtülmesini sağlayan burka ve diğer giysilerin yasaklandığı kanuna takıldı. Polis genç adamın sokakta durdurulduğunu doğruladı.
Vice News Austria’ya konuşan ve haberde adı sadece ‘Valentin’ olarak anılan lösemi hastası 26 yaşındaki Viyanalı bir erkek geçen salı günü polis tarafından sokakta maske taktığı için durdurulduğunu söyledi.
Doktorların kendisine bağışıklık sistemini koruması gerekçesiyle maske takmasını söylediğini aktaran Valentin “(Polislerin) bana ilk sordukları Almanca bilip bilmediğim ve yabancı olup olmadığımdı. Onlara Viyanalı olduğumu söylediğimde işler biraz sakinleşti. Ancak ardından yüzümdeki maskenin peşine düştüler” dedi.
Polisin kendisine 80 euroluk cezası olan kanunu ihlal ettiğini söylediğini belirten Valentin “Doktoruma bunu özellikle sormuştum. Ancak o zaman gülerek bana bunu neden taktığımın herkes tarafından anlaşılacağını söylemişti” ifadelerini kullandı.
Polise ilaçlarını ve telefonundaki kan testi sonuçlarını gösterdiğimi söyleyen Valentin “Yaşadığım epeyce stresli bir deneyimdi ancak sonunda bana inandılar” dedi. Genç adam polisin kendisine bir dahalki sefere bir doktor raporuna ihtiyacı olduğunu aksi takdirde ceza alacağını söylediklerini de belirtti.
Polis sözcüsü Patrick Maierhofer yaşanan olayı doğruladı. Ancak sözcü “Konu kısa bir diyaloğun ardından çözümlendi. Yüzünüzü tıbbi gerekçelerle örtmek istisna. Bu durumlarda polise bunun tıbbi gerekçeyle giyildiği konusunda güvenilir kanıt sunulmalı” diye konuştu.
Kamusal alanda burka veya nikab gibi İslami giysilerin giyilmesini yasaklayan kanun ülkede 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girmişti. Hükümet ayrımcılık yapıldığı iddialarını engellemek için yasak kapsamına yüzü kapatan diğer giysileri de dahil etmişti.
Kaynak: The Local

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook