Marvel, dini referanslar kullandığı gerekçesiyle Müslüman çizgi roman çizerinin görevine son verdi

Endonezyalı çizgi roman çizeri Ardian Syaf’ın ülkedeki dini ve siyasi bölünmelere X-Men çizgi romanında açık bir şekilde referans verdiği gerekçesiyle işine son verildiği belirtildi. Tartışma şöyle başladı. Ekseriyetini Müslümanların oluşturduğu bir ülke olan Endonezya’da, başkenti ve en kalabalık şehri olan Cakarta’nın valisi, an itibariyle Endonezya’nın başkanı olarak hizmet veren Joko Widodo. Kendisinin yardımcılığını yapan isim de, Ahok lakaplı Basuki Tjahaja Purnama. Ahok, Widodo’nun yokluğunda iki sene görevi ifa etti. Şimdi de 2017 seçimlerinde tam dönem için yarışıyor. Ahok lakaplı Basuki Purnama, ülkede ilk kez bir Hıristiyan olarak Cakarta’da valilik görevini yapıyor.
Ahok, kampanya esnasında Kur’ân-ı Kerim’in Maide suresi 51. ayeti hakkında konuşurken Müslümanların bunu yanlış yorumladığını söyledi. Ayetin meali şu şekilde: “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.” Ahok’un açıklamasıyla birlikte ezici çoğunluğu Müslüman olan ülkede, protesto gösterileri başladı. 2 Aralık 2016’da en az 200 bin Müslüman, Cakarta meydanında toplu Cuma namazı kılarak İslâm’a hakaret eden valinin görevden alınarak tutuklanmasını talep etti.
Endonezyalı Müslüman Ardian Syaf da, yaptığı X-Men çizimlerinde 5:51 (Maide suresi, 51.ayet) ve 212 (Endonezya halkının Cakarta’da toplanıp Hıristiyan valilerinin beyanını protesto etmek adına toplu namaz kıldıkları güne, o olaya verilen isim) rakamlarını kullandı. Bu rakamlar okurlar tarafından fark edilince hadise, Marvel’a intikal etti. Marvel, yaptığı açıklamada farkında olmadıklarını ve ilerleyen baskılarda mesajların üstünün kapanacağını belirtti. Ayrıca, derhâl çalışanı Ardian Syaf’ın işine son verildiğini ilan etti. Çizgi roman çizeri Syaf ise Facebook üzerinden kısa bir mesajla, “Kariyerim bitti herhalde, sağlık olsun, bir şey yaptım ve sonuçlarına razıyım” dedi. Ardian Syaf, son beyanında “212 ve 5:51 benim için adaletin numarası, benim için Kur’ân-ı Kerim’e, Hz. Muhammed’e ve Allah’a olan sevgimin numarası” diye bir not düştü.
Kaynak: https://www.rt.com/viral/384550-marvel-comic-fired-religion-references/

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook