Los Angeles’ta bir Müslüman, telefonda “inşallah” dediği için Southwest havayollarına ait uçaktan indirildi

26 yaşında siyaset bilimi mezunu olan ve 2010 yılında ABD’ye gelen Khairuldeen Makhzoom adlı Iraklı bir Müslüman, bu yıl Nisan ayında bir yolcunun kendisinin cep telefonunda Arapça konuşmasına kulak misafiri olmasının ardından uluslararası Los Angeles havalimanında Southwest havayollarına ait bir uçaktan indirildiğini söyledi.
Makhzoom, koltuğuna oturunca Bağdat’ta bulunan amcasıyla kısa bir telefon görüşmesi yaptı ve amcasına geçen gün akşam yemeği esnasında BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon’a soru sorarken nasıl heyecanlandığını anlattı. Makhzoom, telefonu “inşallah” diyerek kapattı. Telefonu kapatırken bir kadının ona dik dik baktığını farketti. İlk başta O, yükses sesle konuştuğu için kadının rahatsız olduğunu düşündü. “Bir adam iki polis memuruyla iki dakika içerisinde geldi, -onların bu hızına inanamadım- ve uçaktan inmemi istedi.” dedi. Daha sonra bir memur ona çıkarken eşlik etti ve ona “bugünün politik iklimi”ni göz önünde bulundurarak niçin Arapça konuştuğunu sordu.
Makhzoom, ablasıyla birlikte 2010 yılında ABD’ye yasal mülteci olarak gelmişti ve yaptığı açıklamada, “Ben Saddam Hüseyin otoritesinde yaşadım. Ayrımcılığın nasıl hissettirdiğini bilirim” dedi. Makhzoom, Southwest Havayolları’na şikayette bulunarak hukuki olarak davasını takip edeceğini bildirdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook