Kanadalı bakan: Malala’nın Quebec’de öğretmenlik yapması için başörtüsünü çıkarması gerekiyor

Kanada’nın Quebec eyaletinin Eğitim Bakanı Jean François Roberge, Nobel ödüllü aktivist Malala Yusufzay’ın Quebec’de öğretmenlik yapabilmesi için başörtüsünü çıkarması gerektiğini söyledi.
Gelecek ağustos ayında Fransa’da düzenlenecek olan G7 Grubu’nun Liderler Zirvesi için Paris’te bulunan Kanadalı bakan, kadın hakları savunucusu Malala Yusufzay ile görüştü.
Bakanın, görüşmenin fotoğrafını sosyal medyada paylaşması ile tepkiler gecikmedi. Sosyal medyada birçok Kanadalı, Malala’nın kızların eğitim hakkı için Talibana karşı mücadele ettiğini vurgulayarak, Quebec’te yeni kabul edilen yasa ile başörtüsü yüzünden öğretmen olamayacağı için bakanı eleştirdi.
Gelen yoğun eleştirilere Twitter’den cevap veren Roberge, “Malala’nın Quebec’te öğretmenlik yapması bizim için büyük bir onur olur. Ancak Fransa ve birçok açık ve hoşgörülü ülkede olduğu gibi, öğretmenler görevleri esnasında dini semboller taşıyamaz” diyerek yasayı savundu.
Liberal Parti Milletvekili Helene David, Bakanın twetinin “kibirli” olduğunu vurgulayarak, yeni yasa yüzünden Malala gibi birçok genç kızın öğretmen, polis ve savcı olma hayallerine imkan tanınmayacağını ifade etti.
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook