kanada-cezaevi-müslüman

Kanada’da Müslüman bir mahkum cezaevinde öldürüldü

Kanada’da Müslüman mahkumu döverek öldürdüler

Kanada‘da yerli çocuk mezarlarının bulunmasının ardından, yeni bir skandal daha patlak verdi. Kanadalı gardiyanların Müslüman bir mahkumu öldürdüğü açığa çıktı. Süleyman Fakiri adlı Müslüman mahkum, 2016 yılında tutuklandı ve Ontario eyaletine bağlı Lindsay Hapishanesi‘ne gönderildi. Fakiri aynı cezaevinde hayatını kaybetmişti. Fakiri’nin ölümünün ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Hapishanedeki gardiyanların Fakiri’yi acımasızca dövdüğü ve ölüm sebebinin bu nedenle olduğu uzman raporu ile belgelendi. 15 Aralık 2016 yılında hapishanede ölen Süleyman Fakiri’nin ailesi mahkemeye başvurdu. Fakiri’nin ailesinin verdiği hukuk mücadelesinde önemli bir aşama kaydedildi. Fakiri’nin ölüm nedenini araştıran Ontario Adli Tıp Kurumu Patoloji Servisi Şefi Dr. Michael Pollanen, yaptığı inceleme sonrasında hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Dr. Pollanen raporunda; hapishanede yerde zincire vurulmuş, biber gazı sıkılmış ve yüzü kapalı halde ölen Süleyman Fakiri’nin, resmi ölüm nedenini şöyle açıkladı: “Kalbi büyümüş, şizofreni olan bir kişide kişiyi kötüleştiren yüzüstü pozisyon, kısıtlama ve mücadele, çırpınma ve biber gazına maruz kalma sırasında meydana gelen kas-deri yaralanmaları. Süleyman Fakiri’ye vuran ıslah memurlarının neden olduğu ağır travma veya vücudunun ıslah memurlarıyla şiddetli bir mücadele sırasında yere veya sabit nesnelere çarpması nedeniyle birden fazla kas ve deri yaralanması mevcuttu.”

kanadalı gardiyanlar müslüman
Kanadalı gardiyanlar Müslüman mahkumu döverek öldürdü

“Süleyman gitti, geri dönmeyecek”

Ceza soruşturması, Fakiri’nin ölümünün ardından açılan dava sonrası yerel ve eyalet polisi tarafından yürütüldü. Soruşturma, olaya karışan 6 gardiyana karşı herhangi bir suçlamada bulunulmamasıyla sonuçlanmıştı. CBC’de konuyla ilgili yer alan habere göre, ailenin avukatları, davanın Ontario Eyalet Polisi’ne geri gönderildiğini, bunun da 6 gardiyan hakkında cezai suçlamaların tekrar masaya yatırılması anlamına geldiğini açıkladı. Süleyman Fakiri’nin kardeşi Yusuf, CBC’ye açıklamalarda bulunarak “Günün sonunda bir rahatlama var mı? Evet ve hayır. Süleyman gitti, geri dönmeyecek ve o gün ailemin bir parçası öldü. Fakat bu raporun etkili bir şekilde yaptığı şey, beş yıl önce yapılması gereken şeydir. Ontario Eyalet Polisi’ni işini yapmaya çağırıyoruz. Bize sistemin, kanunları çiğnediklerinde infaz memurlarını korumadığını kanıtlayın” diye konuştu.

Kanadalı gardiyanlara karşı açılan dava sürüyor

Ailesiyle birlikte 1993 yılında Afganistan’dan Kanada‘ya gelen Süleyman Fakiri’ye, Waterloo Üniversitesi’ndeki ilk yılında geçirdiği trafik kazasının ardından şizofreni teşhisi kondu. Fakiri, eğitimine devam edemedi. Fakiri, 4 Aralık 2016’da komşusunu “keskin bir silahla” bıçakladığı iddiasıyla Durham Bölge Polisi tarafından Ajax kentinde tutuklandı. Hastane yerine götürüldüğü hapishanede 11 gün sonra hayatını kaybetti. Fakiri ailesinin, Toplum Güvenliği ve Islah Hizmetleri Bakanlığı, hapishane yönetimi ve gardiyanlar aleyhine Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’nde açtığı 14,3 milyon dolarlık dava halen devam ediyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook